Urząd Skarbowy
Szara strefa

Zakładanie własnej firmy od A do Z

Wybierając ścieżkę kariery zawodowej wielu z nas wychodzi z zamiarem otworzenia swojej firmy. Posiadanie prywatnej działalności gospodarczej ma wiele zalet: pracujemy sami dla siebie, nie na tych, którzy są nad nami, mamy możliwość podejmowania własnych decyzji, kierowania rozwojem firmy, doboru odpowiadających nam partnerów i pracowników. Jak to się mówi: „sami sobie jesteśmy szefami”.
podatek

Nie zapomnij rozliczyć się z dochodowego podatku (PIT) za bieżący rok

Każdy osiągany prawnie zysk, bez względu na to czy jest to dochód z pracy zawodowej, z renty albo także z emerytury musi zostać uwzględniony w jednorocznym rozliczeniu podatkowym, inaczej w Pit 2016.
pit

Zarabiałeś w danym roku podatkowym? Musisz rozliczyć się z fiskusem! Poznaj swoje prawa oraz obowiązki.

Każdy z nas, kto w konkretnym roku podatkowym był zatrudniony, a w efekcie osiągał określony dochód, jest zobowiązany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jest to wynik obowiązującego w Polsce prawa podatkowego. Jego nieprzestrzeganie związane jest z naprawdę znacznymi konsekwencjami. Dobrze jest o tym pamiętać.
Duża kawalerka ze ścianką działową

Który rodzaj opłat podatkowych wybrać, gdy jesteś wynajmującym mieszkanie

Możemy wybrać jeden z trzech kategorii podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (przelicznik 8,5 proc.), podatek na regułach zbiorowych (stawki progresywne 18 i 32 proc.) oraz podatek liniowy (stawka 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób prywatnych, które nie posiadają przedsiębiorstwa.
Łazienka w mieszkaniu

W jaki sposób rozliczać się za wynajem mieszkania? Sprawdź jakie posiadasz możliwości i o czym powinieneś wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić zgodnie z prawem? W tym celu powinieneś podpisać umowę z osobą która będzie w nim mieszkać, a następnie rozliczyć z tej kwoty należny podatek. Czy jesteś pewien w jaki sposób to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie masz możliwości?
podatki, rozliczenia

Właściwe rozliczenie ze Skarbówką

Wszyscy dobrze wiemy, że rok rocznie trzeba porozliczać się z Urzędem Skarbowym. Od jakiegoś czasu jest dużo udogodnień w tej kwestii. Nie trzeba siedzieć i oczekiwać w kolejce, aż będzie można złożyć swój PIT. Można wszystko ogarnąć drogą internetową. Rozliczenia online są coraz bardziej popularne.
Księgowość, finanse

PIT bez wpadki – podsumowanie roku w małej firmie

Jakie zmiany czekają w tym roku właścicieli podmiotów gospodarczych i jak mogą ułatwić sobie prowadzenie księgowości w małej firmie?

Gdańsk: sąd administracyjny w sprawie prawa dwóch kobiet do bycia rodziną

Gdańsk: Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę dwóch kobiet na decyzję Urzędu Skarbowego, a dotyczącą darowizny jednej z pań i ulg podatkowych z nią związanych. Dwie kobiety będące w wieloletnim związku przekazały sobie wzajemnie darowiznę, którą następnie uwzględniły w deklaracji podatkowej. Sprawa wniesiona do sądu była próbą walki o precedensowe uznanie ich związku za rodzinę w świetle prawa fiskalnego.
Usługi księgowe

Odnalezienie dobrej i odpowiedzialnej księgowej zależne jest od rodzaju przedsiębiorstwa

Każdy, kto posiada firmę lub chce taką działalność założyć wie ile zachodu i fatygi to wszystko kosztuje. Oprócz posiadania samego konceptu na biznes trzeba także jeszcze posiadać jakiekolwiek pojęcie na temat branży, w której chce się działać. Ważne jest także posiadanie znajomości prawa zwłaszcza prawa podatkowego.
pit

Kiedy nie musisz składać zeznania podatkowego? Zorientuj się, co może zwolnić cię ze składania PIT-u

Każdy podatnik jest zobowiązany raz w roku złożyć należyte dokumenty podsumowujące jego zarobki. To tzw. PIT, jaki podług ustanowionych zasad trzeba dostarczyć do ostatniego dnia kwietnia – jak najbardziej najlepiej wcześniej, ale mimo tego, iż z góry znamy wskazaną datę, to wielu z nas wielokrotnie zwleka do ostatniej chwili. Jest jednakże grupa osób, które są zwolnione z tego, by złożyć PIT 2016. Dowiedz się czy zaliczasz się do grona tych szczęśliwców.
1 2