Menu strony
PRacownik
umowa

Bycie pracodawcą to duża odpowiedzialność - dowiedz się, jakie prawa oraz obowiązki ma przedsiębiorca

Jeżeli mamy własną firmę, posiadamy wobec niej sporo obowiązków. Osoby, które zatrudniamy muszą mieć pewność, że stoimy za nimi murem, jeśli będą dobrze wywiązywały się ze własnych obowiązków. Powinniśmy również nie zapominać, że czasem warto jest pomyśleć o dodatkowej umowie z pracownikiem, jedną z takich umów może być na przykład umowa o zakazie konkurencji. Wiadomo, że nie zawsze pracownicy mają ochotę się na to zgadzać. Jednak, gdy owa umowa będzie obejmowała tylko czas czynnej pracy w danej firmie to w porządku, ale bywa, że klauzula o zakazie konkurencji odnosi się do o wiele dłuższego czasu, dlatego nim postanowimy podpisać umowę powinniśmy ją punkt po punkcie przeczytać.
wyjazd integracyjny

Jak zarazem znakomicie zapoznać ze sobą pracowników i wprowadzić przyjemną atmosferę w firmie

W dzisiejszych czasach wielu ludzi biznesu prowadzących duże i średnie spółki wie, jak istotna jest dobra współpraca pomiędzy pracownikami. Bez niej ciężko o sprawne zarządzanie firmą i właściwe wywiązywanie się z zadań. Najlepsza sytuacja to taka, gdy pracownicy lubią swoją pracę i chętnie przykładają się do zadań.
zwolnienie

W jakich sytuacjach może nastąpić natychmiastowe wydalenie zatrudnionego z pracy?

Przedsiębiorca może w poniektórych, umotywowanych szczególnymi okolicznościami przypadkach, rozwiązać z pracobiorcą umowę o pracę w trybie natychmiastowym.


W jakich sytuacjach może nastąpić natychmiastowe wydalenie zatrudnionego z pracy?

Prawo pracy przewiduje takową ewentualność jednostronnego wymówienia umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
korporacja

Praca w znanej firmie – plusy i minusy

W dzisiejszych czasach rynek pracy nie daje zbyt dużych nadziei na znalezienie ciekawej pracy, czy na rozwój zawodowy. Sporo osób bez rezultatów poszukuje zatrudnienia, a ci, którzy mają pracę, często nie są nią usatysfakcjonowani.
internetowy sklep

Zarządzanie esklepem. Sprawdzone tipy

Jednym z pomysłów na dobry biznes jest otwarcie sklepu internetowego. To coraz modniejsza forma sprzedaży w wirtualnym świecie. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad tym, jakiego rodzaju produkty i jakiej kategorii klienteli chcemy oferować. Następnie należy pomyśleć o tym, jak ma wyglądać strona. Jeśli sami nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie projektowania stron internetowych dobrze jest zlecić to zadanie specjalistom.
dokumenty

Czy warto zatrudniać się na postawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, a może korzystniejszy będzie outsourcing pracowniczy? Czy na postawie tych umów przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego? Ten rok wprowadził troszkę zmian.

Duża liczba z nas rozważa, jakie korzyści poza wynagrodzeniem oczywiście osiągnie zatrudniając się na wszelkiego rodzaju umowy o pracę. Główneobiekcje wzbudza przede wszystkim umowa zlecenie i to, czy od niej odprowadzane są składki zus jak też czy na tej podstawie przysługuje personelowi zwolnienie lekarskie.
prawo

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa – czy nowe ustawodawstwo jest skuteczniejsze w tej kwestii?

Z powodu coraz częstszego przechodzenia na umowy zlecenie i dzieło, etaty ulegają redukcji, ewentualnie są dzielone. Zmiana wynagrodzenia, która wynika przeważnie ze zmiany formy zatrudnienia (zwłaszcza na niekorzystnych warunkach) sprawia ból głowy nie tylko pracownikom. Nic dziwnego, że pracujący wiele lat na umowie o pracę nie zamierzają przyjąć wiadomości szefa o zmianie pracy na pół etatu, czy zlecenie.
Biznes, mężczyźni

Consulting i coaching - sprawdzone rozwiązania dla przedsiębiorstw

W naszym pomocnym artykule omawiamy pojęcia z dziedziny biznesu, które są kluczowe w obecnym czasie. Powinien poznać je każdy przedsiębiorca planujący osiągnąć sukces w współczesnym, niełatwym ekonomicznie świecie. Zachęcamy do lektury.
monitorowanie pracowników

Czasami dobry pracownik też musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, ale trzeba robić to jawnie

Nikt z nas nie lubi być obserwowany. Sporo ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień jednakże wciąż jesteśmy obserwowani także sami zresztą to czynimy. Wystarczy udać się w miasto, wszyscy na siebie spoglądają, z zaciekawieniem albo nie, ale jednak oceniamy daną osobę po odzieniu czy zachowaniu. To zwyczajna sytuacja, więc nie ma co popadać w paranoję. Problem jest wtedy, gdy monitoring znajduje się w miejscu pracy. Sporo ludzi żywo się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca ma tego typu prawo, jednak musi o tym fakcie powiadomić pracowników.
Szara strefa

Zakładanie własnej firmy od A do Z

Wybierając ścieżkę kariery zawodowej wielu z nas wychodzi z zamiarem otworzenia swojej firmy. Posiadanie osobistej działalności gospodarczej ma wiele plusów: pracujemy sami na siebie, nie na osoby, którzy są nad nami, zyskujemy możliwość podejmowania własnych decyzji, kierowania rozwojem firmy, doboru pasujących nam partnerów i pracowników. Jak to się mówi: „sami sobie jesteśmy szefami”.
1 2