Menu strony

Japonia: rusza reaktor i oszczędzanie prądu

Po dwóch miesiącach przerwy Japonia znów wykorzystuje energię jądrową. Ruszyły też oszczędności prądu w całym kraju w związku z rosnącymi temperaturami.

Od 5 maja 2012 roku w Japonii elektrowni jądrowej Ōi. Prąd zacznie generować w środę, a po kilku dniach osiągnie pełną moc.

O 21 czasu lokalnego w niedzielę operatorzy elektrowni należącej do Kansai Electric Power Company wysunęli pręty - zobacz i porównaj - kontrolne z reaktora. O 6 rano w poniedziałek operator potwierdził, że reaktor jest w stanie krytycznym, czyli zachodzi w nim kontrolowana reakcja łańcuchowa.

Ōi-3 został uruchomiony po 15 miesiąch przerwy wywołanej falą tsunami z 11 marca 2011 roku.

W tym samym czasie w Japonii ruszył program oszczędzania energii elektrycznej. Już drugi raz od czasu trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2012 latem zabraknie w Japonii prądu. Spowodowane jest to jego większym zużyciem w czasie lata, za co odpowiadają urządzenia do klimatyzacji i chłodzenia.

Rząd wzywa firmy i gospodarstwa domowe w całym kraju (z wyłączeniem Okinawy) do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Kolejna witryna, która zawiera informacje na poniższy temat da Ci możliwość, by poszerzyć znajomość rzeczy. To ważne, więc idź tutaj (https://rfc.pl/zasieg/samborzec) i wyczytaj dużo szczegółów.

Ograniczenia potrwają do września. Największe braki w dostawach spodziewane są w zachodniej, południowo-zachodniej i północnej Japonii.

Największe redukcje zużycia, o 15%, muszą zajść na obszarze obsługiwanym przez Kansai Electric Power Company w zachodniej Japonii.

Elektrownie konwencjonalne pracują z pełną wydajnością, więc jakiekolwiek problemy z nimi spowodują dodatkowe kłopoty w dostawach. W takim przypadku rząd Japonii planuje cykliczne wyłączenia prądu w kolejnych prefekturach, co pozwoli na ograniczenie zużycia i uchronienie działających elektrowni przed przeciążeniem.

Źródła

  • Ohi No.3 reactor reaches criticality - NHK - 1 lipca 2012
  • Power saving begins - NHK - 2 lipca 2012


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
19-10-16 07:06:08