Menu strony

Największe złoża w Polsce

Nasi rodacy przeważnie zazdroszczą innym krajom, że te posiadają wielkie pokłady surowców naturalnych. To nieuzasadnione. Nasz kraj również nie ma się czego wstydzić i ma spore bogactwa naturalne. Sprawdzimy, co takiego jest u nas wartościowe.

Czarne złoto

złoża naturalne
Polska jest w grupie liderów, zaraz za Niemcami, jeśli chodzi o wydobywanie węgla kamiennego. Co oczywiste, w wyniku tego ponad 85% energii produkowanej jest w starych elektrowniach. Powoduje to sporewielkie oburzenie ekologów, przez co montowane są do węglowych elektrowni najnowsze filtry patronowe i wprowadzane są zaostrzenia norm emisji CO2. Także w najbliższych latach jest możliwe że Unia powiększy limity na kraje wytwarzające CO2, na czym może dużo stracić nasze państwo. Obecnie jednak nie ma innego wyjścia do momentu ukończenia elektrowni atomowej.

Sjenit

Może nie tak drogi jak srebrny kruszec, to jednak dalej chętnie kupowany. Sjenit czy też kostka sjenitowa wykorzystywane są do wielu przedsięwzięć, w budowlance ale nie tylko dzięki czemu znajduje nabywców również za granicą. Przy okazji wydobycia sjenitu kopalnia wydobywa też kruszywo drogowe, na które w ostatnich latach z powodu wielu budów, tworzy się duże zapotrzebowanie.

Srebro

Wykopywane są przez polską największą firmę KGHM. Polska ma spore złoża miedzi, której ceny na giełdach światowych w minionej dekadzie dużo podrożały. Dodatkowo w procesie wydobywania miedzi pozyskiwane jest srebro. Po Indiach Polska jest drugim producentem srebra.

Sprawdź też

Jak tanio odzyskać własne pieniądze od kontrahenta?

Windykacja
Niestety współcześnie zazwyczaj zdarza się, że niektóre firmy nie wypłacają pieniędzy za pracę swoim podwładnym albo nieuczciwi klienci nie opłacają opłaty za zakupione przez siebie rzeczy lub za wykonane usługi. Jeśli prowadzisz własną firmę i czasami zdarzają Ci się takie nieprzyjemne sytuacje, wtedy na pewno powinieneś pomyśleć o używaniu programu do windykacji długów. Jeżeli kiedykolwiek zatrudniałeś do rozwiązania swoich problemów komornika, wtedy bez wątpliwości świetnie wiesz, jak dobry jest to sposób w przypadku upartych dłużników.


Są też inne rzeczy, którymi możemy się chwalić. Węgiel brunatny pewnie tak kaloryczny jak węgiel kamienny, ale za to jest o wiele tańszy a jego wydobycie jest nie tak trudne ze względu na odkrywkową metodę wydobycia. Polska jest także sporym producentem wierzby energetycznej i innych roślin służących do produkcji biopaliw. kruszywo (odsyłam do tego serwisu)
Na podstawie: sjenit.com.pl
Przygotowane przez: S.S.
18-08-23 07:11:03