Menu strony

Jak działają odlewnie żeliwa

Odlewnictwo jest gałęzią przemysłu wytwarzającą części stosowane w wielu różnych branżach. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo części wytwarzanych jest właśnie z wykorzystaniem tej techniki. Oczywiście są różnorodne odmiany żeliwa. Choćby żeliwo szare, ciągliwe, białe, sferoidalne. Wymagają odmiennych technik odlewania, różnych umiejętności.

Odlewy zwykle wykorzystuje przemysł ciężki – stocznie, zakłady budowy maszyn. Odlewnie wykonują części maszyn używanych w rolnictwie, linii produkcyjnych itp. Ale to oczywiście nie jedyny sposób wykorzystania odlewów. Korzysta się z nich też w produkcji samochodów, armatury sanitarnej i mnóstwa podobnych. Odlewnie żeliwa mają także często w ofercie części ozdobne. Różnego rodzaju wykończenia słupków płotów, różne kolumny ozdobne, elementy ogrodzeń i wiele innych.

Odlewy
Odlewnie zaopatrują także przemysł energetyczny, tworząc dla przykładu obudowy różnego rodzaju. Ważne jest, żeby takiego rodzaju przedsiębiorstwa miały odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich starania w kierunku chronienia środowiska naturalnego. Ciężki przemysł może wyrządzić w środowisku ogromne szkody. Dlatego właśnie bardzo ważne jest żeby w procesie produkcyjnym zachowane były odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Różnego typu normy nakłada naturalnie prawo, zarówno polskie jak również prawo prawo międzynarodowe Unii Europejskiej. Naturalnie, są zakłady, które nie przywiązują wagi do ochrony natury. Można nałożyć na nie kary, ale zwykle nie są one wystarczająco wysokie, by były dla firmy dotkliwe, więc tym samym nie dają rezultatów. To ogromnie przykre, że ten temat traktuje się byle jak, a hałas się robi dopiero przy jakichś wielkich aferach.

Przemysł odlewniczy miewa się w Polsce stosunkowo nieźle i nie zapowiada się, by miało się to odwrócić w ciągu najbliższych lat. Ciągle jest zapotrzebowanie na żeliwne odlewy różnego rodzaju, w odlewniach nie ma zastojów, często mają swoich stałych kontrahentów, więc praca tam jest dość stabilna. Jest oczywiście niezwykle męcząca, niesie ze sobą ryzyko, jest niebezpieczna i wyczerpująca, lecz bardzo potrzebna.
Na podstawie: Odlewy
22-06-09 16:01:11