Menu strony

Miłość na odległość

komórki
W dzisiejszych czasach coraz więcej par w Polsce jest zmuszona do okresowej separacji. Długotrwałe wyjazdy ukochanych nie muszą jednak oznaczać rozpadu związku. Rozwój technologii ułatwia nam stały kontakt z partnerem, nawet z drugiego końca świata.

Według badań socjologów w 2010 roku w Polsce będzie 700 tysięcy małżeństw, które funkcjonują "na odległość". Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej, którego efektem był znaczny wzrost emigracji zarobkowej, jak również stosunki polityczne i ekonomiczne, spowodowały, że wiele związków jest skazanych na okresową separację. Do takich wyrzeczeń zmuszają przede wszystkim niebezpieczeństwo bezrobocia, konieczność konkurencji i chęć osiągnięcia sukcesu. Dane statystyczne wskazują dodatkowo, że liczba takich par stale wzrasta, a prognozy mówią nawet, że za kilka lat ze związkiem na odległość będą musieli liczyć się wszyscy, którzy chcą jednocześnie robić karierę.

Utrzymanie stałego kontaktu z partnerem i budowanie relacji jest w takim przypadku dużym wyzwaniem. Nadmiar obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że nikt już nie ma czasu na pisanie tradycyjnych listów. Rozwój nowych technologii sprawił jednak, że pomimo braku fizycznego kontaktu, możemy poczuć się tak, jakbyśmy właśnie siedzieli obok siebie.

Na rynku pojawia się coraz więcej komunikatorów internetowych, dzięki którym możemy rozmawiać z partnerem, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Z najpopularniejszego z nich – Skype – na świecie korzysta już ponad 200 milionów użytkowników, z czego 4 miliony w Polsce. Program, poza możliwością rozmowy i połączeń wideo, umożliwia dodatkowo wymianę plików. Obecnie komunikator można instalować również na iPhone i korzystać z bezpłatnych rozmów międzykrajowych.

Również producenci sprzętu komputerowego zauważyli, jak szybko rośnie grupa ludzi żyjących w związkach na odległość. Firma iBOX wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, aby ułatwić rozmowy przez komunikatory. Oprócz szerokiego asortymentu słuchawek z mikrofonami, producent ma w swojej ofercie kamery. Model VS1B-PRO jest zaopatrzony w ruchomą główkę, co pozwala na 360 stopniowy kąt widzenia, a dodatkowo > www.adwokatchojka.pl/sprawy-karne.html ma wbudowany mikrofon, umożliwiający nagrywanie dźwięku podczas rozmowy. Innym gadżetem, który pojawił się na rynku z myślą o osobach żyjących w związkach na odległość jest kamizelka dotykowa reagująca na głos partnera.

Jeśli nie mamy dostępu do komputera, a czujemy nagłą potrzebę komunikacji ze swoim partnerem, możemy po prostu zadzwonić lub wysłać SMS. Jeszcze kilka lat temu ceny połączeń międzymiastowych i międzynarodowych były bardzo wysokie. Obecnie, operatorzy sieci telefonicznych, mając na uwadze, że liczba połączeń za granicę od czasu emigracji zarobkowej wzrosła kilkunastokrotnie, obniżyli koszty takich usług i wprowadzili nowe rozwiązania.

Związek na odległość jest we współczesnym społeczeństwie normalnym rodzajem relacji. Pomimo, że nowości technologiczne (metoda hydrodynamiczna) znacznie ułatwiają kontakt z partnerem, większość żyjących w ten sposób par odlicza dni do końca rozłąki. Bo nawet najlepszy wynalazek, czy wideokonferencja nie zastąpi poczucia bliskości.

Dariusz Ptaszek
Na podstawie: Vanguard PR
20-03-17 07:12:09