Menu strony

Czy radca prawny to stanowisko z satysfakcjonującymi perspektywami?

Coraz częściej wziętym zawodem jest radca prawny. Żeby stać się nim należy skończyć studia magisterskie na studiach prawniczych w Polsce albo za granicą pod warunkiem, że studia te uznane są za równorzędne w Polsce. Następnie ukończyć aplikację radcowską i zostać zapisanym na listę radców prawnych.
Powinno się dodatkowo mieć całkowitą zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Radca prawny jest zobowiązany też być idealnego charakteru oraz swoim dotychczasowym zachowaniem ma obowiązek dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego. Zdarza się, że radca (zobacz http://global-lex.pl/) prawny mylony jest z zawodem adwokata. Owszem obaj pełnią podobne usługi, lecz radca prawny nie może występować, jako adwokat w sprawach karnych i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe.

- Kancelaria - https://maciejwozniak.com/ - prawna we - Kancelaria prawna we Wrocławiu]Do obowiązków radcy prawnego należy pomoc innym osobom w pozyskaniu niezbędnych danych dotyczących prawa. Rozporządzenie z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych określa przepisy wykonywania zawodu radcy prawnego. Radca prawny udziela między innymi różnorodnych rad i konsultacji zarówno osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostką organizacyjnym. Sporządza on opinie prawne, przepracowuje projekty aktów prawnych, występuje przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik. Bardzo ważne jest to, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo zachować w tajemnicy wszystko, o czym został poinformowany w toku udzielania pomocy prawnej. Swój zawód może realizować w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w postaci spółki cywilnej, czyli na przykład, jako kancelaria adwokacka Wrocław lub spółki prawa handlowego. Może poza tym być zatrudnionym na etacie u jakiegoś przemysłowca, który pragnie zatrudniać prawnika tylko dla siebie.


Sprawdź też

Gdzie można znaleźć dobrego adwokata?

Prawo
Jeżeli potrzebny jest nam prawnik zazwyczaj kierujemy się rekomendacją rodziny lub znajomych. Jeżeli jednakże nikt z naszego środowiska nie korzystał do tej pory z usług adwokata najwygodniej będzie dla nas poszukać w sieci. Ma to swoje plusy i minusy, ale plusów jest zdecydowanie więcej.

Czy oby z pewnością radca prawny to zawód z możliwościami? Powinno się pamiętać, że są to lata nauki opatrzone ryzykiem, że nie każdemu się powiedzie. Jak opowiadają sami studenci trzyletnia aplikacja jest to batalia o utrzymanie się. Jednakże, gdy już się uda i uzyska się prace w swoim zawodzie to można, patrząc się na dochody prawników po aplikacji, całkiem dobrze zarobić. Oprócz dochodów uzyskuje się również autorytet publiczny i zawodowy, który jest nieoceniony.
18-09-07 07:11:01