Menu strony

Uzbecki aktywista skazany za walkę z AIDS

Uzbecki sąd skazał na siedem lat więzienia działacza społecznego, który rozpowszechniał broszurę na temat tego, jak uchronić się przed zarażeniem wirusem HIV. Maxim Popov przygotował na zlecenie UNICEF i Światowego Funduszu ds. Walki z AIDS materiał dotyczący profilaktyki zawierający m.in., instrukcję jak używać prezerwatyw oraz apel do narkomanów, by używali sterylnych, jednorazowych igieł. Popova aresztowano w styczniu 2009 r. Wyrok zapadł we wrześniu, ale dopiero po pięciu miesiącach wiadomość o jego losie dotarła do rodziny i opinii publicznej.

Popov jest 28-letnim psychologiem i liderem organizacji pozarządowej o nazwie Izis, znanej w Uzbekistanie z aktywnej pracy z osobami uzależnionymi od narkotyków i uprawiającymi prostytucję.

Przeczytaj większą ilość informacji, a zgłębisz inne wiadomości, które na pewno również Cię zainteresują. Nie wahaj się więc i użyj linku adwokat Zabrze!

Jego publikacja nosi tytuł "HIV i AIDS, dziś". Władze Uzbekistanu uznały, że treść broszury "zachęca do niemoralnych zachowań" oraz "motywuje młodzież do odkrywania narkotyków i środków psychotropowych". Popov został skazany za nakłanianie do nielegalnego używania igieł oraz nielegalne wykorzystanie środków finansowych. Według jednego z działaczy, który pracował razem z Popovem, cały nakład broszury został skonfiskowany i spalony, zaś sąd zabronił rozpowszechniania podobnych treści. Przyjaciele Popowa założyli na Facebooku stronę informacyjną kampanii w jego obronie. W jednej z wypowiedzi piszą o paradoksie wyroku sądu wobec faktu, że wymiana igieł jako środka zapobiegania zakażeniu wirusem HIV, jest częścią oficjalnej polityki profilaktycznej rządu Uzbekistanu, finansowaną przez międzynarodowych darczyńców. Z kolei organizacje pozarządowe otrzymujące bezpośrednią pomoc finansową z zagranicy są szykanowane i pozbawiane dostępu do swoich kont. Władze nasyłają inspektorów podatkowych, funkcjonariuszy tajnej policji i innych służb specjalnych na liderów niezależnych stowarzyszeń, blokując praktycznie ich działalność.

Dopiero przed kilku dniami przedstawicielom organizacji Human Rights Watch udało się potwierdzić fakty dotyczące skazania Popova.

Uważasz ten tekst za ciekawy? Wejdź na odsyłacz do serwisu (https://adwokatchojka.pl/), które da Ci wiele bardzo wciągających informacji na opisywany wątek.

Wiadomo już że przebywa w kolonii karnej w mieście Navoiy. Prokuratorzy wciąż odmawiają oficjalnego potwierdzenia skazania. W praktyce w kraju tym urzędnicy państwowi rzadko wypowiadają się publicznie na temat wrażliwych politycznie i obyczajowo kwestii, a wiele procesów toczy się tam za zamkniętymi drzwiami. Działacze społeczni, którzy informowali prasę o przypadku Popova, zastrzegli anonimowość, bojąc się represji ze strony władz.

Większość mieszkańców Uzbekistanu deklaruje się jako muzułmanie. Obyczajowość nakazuje publiczne potępianie przedmałżeńskich i pozamałżeńskich kontaktów seksualnych. Nieprzerwanie od 20 lat krajem rządzi prezydent Islam Karimov. Uzbekistan był wielokrotnie krytykowany przez organizacje broniące praw człowieka za stosowanie tortur i twarde zwalczanie opozycji. Władze utrzymują niezmiennie, że surowe prawo ma chronić świecki rząd przed zagrożeniem ze strony islamskich radykałów. Według UNAIDS, będącej agendą ONZ, w kraju tym żyje około 16 000 osób zarażonych wirusem HIV.

Źródła

  • Uzbekistan: Aktywista skazany za walkę z AIDS - Queer Cafe za - 26 lutego 2010 r.
  • msk - Uzbekistan: The psychologist is sentenced to 7 years of jail for HIV/AIDS prevention - - 25 lutego 2010 r.
  • Uzbekistan jails AIDS advocate over work: activists - Yahoo News - 25 lutego 2010 r.
  • Amnesty for Maxim Popov - strona wsparcia na Fecebooku - dostęp 27 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
19-12-21 07:09:14