Menu strony

Fotografia Dzikiej Przyrody w Bydgoszczy i Gdańsku

Najpoważniejszy konkurs fotografii przyrodniczej

las
Tylko do 1 kwietnia można oglądać w Bydgoszczy zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2006, zorganizowanego już 43 raz z rzędu przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wystawa eksponowana jest w Muzeum Okręgowym, ul. Grodzka 11 (Spichrze) od wtorku do piątku w godz. 10:00 - 18:00, a w soboty i niedziele w godz. 12:00 - 16:00. Od 5 kwietnia wystawa będzie gościć w Gdańsku w Centralnym Muzeum Morskim.

Obecnie jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną edycję zgłoszono ponad 18 tys. zdjęć, wykonanych przez 1593 fotografów z 55 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie - te zdjęcia nie są tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Po raz czwarty w historii wystawy, jest na niej zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa. Już po raz drugi jest to młody warszawianin Mateusz Kowalski, zdobywca III nagrody w jednej z kategorii młodzieżowych konkursu (15 - 17 lat).

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.
Sponsorami tourne wystawy po Polsce są: Nikon, Shell i British Council. Ogólnopolski patronat medialny jest sprawowany przez: Związek Polskich Fotografów Przyrody; TVP 3; Foto-Kurier; Biuletyn Fotograficzny; 30 marca można przekazywać prace konkursowe drogą elektroniczną na tegoroczną edycję konkursu: Shell Wildlife Photographer of the Year. W regulaminie znalazło się kilka zmian, na które zainteresowani powinni zwrócić uwagę: Pojawiła się nowa nagroda: "One Earth Award", która zostanie wręczona za wyjątkową pracę ukazującą relacje pomiędzy człowiekiem i jego cywilizacją a światem natury, a także nowa kategoria: "Wild Choice", w której można umieszczać prace nie mieszczące się w innych kategoriach - Jury oczekuje tu głównie oryginalności. Zdjęcia w Kategorii "Nature in Black and White" będą przyjmowane w formie powiększeń, slajdów i plików cyfrowych.
Maksymalnie można zgłosić 3 prace w kategorii. Nie można nadsyłać prac, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w innych poważnych konkursach (na które zgłoszono powyżej 500 prac). Nagroda główna to czek na kwotę 10,000 funtów, a za I Miejsce w kategoriach dla dorosłych: 500.

Zgłoszenia i wyniki konkursu:
Informacje: Zegart i Ireneusz Graff ZPFP
Na podstawie: Związek Polskich Fotografów Przyrody
18-07-12 10:39:53