Po co nam audyt finansowy?

Jeżeli mamy własne przedsiębiorstwo na pewno znane jest nam określenie audytu finansowego. Mnóstwo ludzi odczuwa niepokój na samą myśl o audycie i uważa go za następną trudną, obowiązkową kontrolę. Audytor jest okropnym urzędasem czyhającym na każde potknięcie finansowe przedsiębiorstwa tylko dlatego aby móc je wykazać i wyciągnąć konsekwencje. To błędne rozumowanie. Audyt finansowy to odpowiedni zestaw czynności i testów, mających pomóc w sprawdzeniu czy sprawozdanie finansowe firmy jest zrobione rzetelnie i czy nie ma istotnych rozbieżności pomiędzy stanem realnym a tym z raportu.
Świnka skarbonka
Wszystkie formalne wymagania powiązane z audytem określa ustawa o rachunkowości. Naturalnie nie każde przedsiębiorstwo ma obowiązek przeprowadzania audytów. Muszą być dopełnione konkretne warunki określone wspomnianą ustawą.

Księgowość, finanse
Badanie zestawień finansowych firmy coraz częściej nie jest dla przedsiębiorców przerażającą koniecznością. Udają się do audytorów samodzielnie, bo jest to sposób aby dowiedzieć się, czy raporty finansowe zgadzają się ze stanem faktycznym, czy może jest szansa na podniesienie efektywności firmy itp.

Sprawdź też

Consulting i coaching - sprawdzone rozwiązania dla przedsiębiorstw

Biznes, mężczyźni
W poniższym krótkim wpisie przedstawiamy zagadnienia z dziedziny biznesu, które są niezwykle ważne w ostatnich latach. Powinien poznać je każdy szef chcący zdobyć wiele w obecnym, trudnym gospodarczo świecie. Namawiamy do czytania.


Każdemu prezesowi firmy powinno zależeć na tym aby wszelkie raporty były zgodne z prawdą i odpowiednio napisane. To pokazuje profesjonalne podejście do biznesu. Automatycznie wzrasta zaufanie do naszej firmy z perspektywy klientów czy potencjalnych partnerów w biznesie. Im bardziej transparentne działania firmy tym łatwiej można zaufać danemu kontrahentowi.

podatki
Jeśli nasze sprawozdania finansowe są regularnie sprawdzane mamy gwarancję, że wszystko przygotowywane jest na profesjonalnym poziomie. Co więcej - nawet gdy popełnimy jakikolwiek błąd, zostanie on natychmiast wyłapany i skorygowany, więc na pewno uchronimy się przed poważniejszymi kłopotami, które mogłyby być spowodowane przez taki drobny błąd.

Nie obawiajmy się zwracać do biegłych rewidentów z prośbą o audyt. Pamiętajmy, że nie są dlatego, aby nas zgnębić, ale po to aby pomóc nam napisać rzetelne sprawozdania. Na pewno po pierwszym audycie przekonamy się, że to nic kłopotliwego i regularnie będziemy w firmie prowadzić badanie raport z badań marketingowych raportów finansowych.


Poznaj praktyczną propozycję w miejscu: Outsourcing księgowości w Warszawie.
Na podstawie: http://www.fss-finanse.pl
20-05-12 07:14:10