Menu strony

Wietnam: 14 reaktorów do 2030 roku

Do końca października Wietnam i Rosja podpiszą umowę na budowę siłowni jądrowej, dostawy paliwa jądrowego i jego odbiór po zużyciu. Wietnam zamierza do 2030 roku posiadać 14 reaktorów energetycznych.

O planach poinformowano na spotkaniu rządu Wietnamu z przedstawicielami Rosatomu, m.in. Siergiejem Kirijenko. Ze strony Wietnamu wziął udział prezydent Nguyễn Minh Triết, premier Nguyễn Tấn Dũng i minister handlu, Vu Huy Huang.

Kirijenko powiedział, że niemal wszystkie kluczowe punkty porozumienia międzyrządowego są już ustalone. Rosja będzie gwarantowała kredyty potrzebne na budowę elektrowni. W połowie września delegacja Wietnamskiego ministerstwa finansów odwiedzi Moskwę. W październiku zaś do Hanoi przyjedzie z wizytą premier Władimir Putin, aby podpisać umowę końcową.

Dzięki temu, że Rosja będzie dostarczać nowe paliwo i odbieraWietnam (zobacz również podróż do wietnamu)te, Wietnam nie będzie zmagał się z problemem składowania i utylizacji odpadów promieniotwórczych.

Socjalistyczna Republika Wietnamu ogłosiła uran minerałem "narodowego zainteresowania" i podejmuje starania mające na celu rozpoczęcie jego wydobywania na miejscu. Niedawno rząd republiki podpisał porozumienie z kanadyjską firmą NWT Uranium, która zajmie się wszystkimi aspektami przygotować do wydobywania tego pierwiastka: lokalizacją i analizą złóż, określeniem technicznych i ekonomicznych podstaw jego eksploatacji.

Rząd przedstawił również trzy etapowy plan rozwoju energetyki jądrowej na wielką skalę. Do 2015 zostanie zatwierdzona budowa i lokalizacja pierwszej siłowni, wybrani wykonawcy i szkolona będzie kadra menadżerska i techniczna. W drugiej fazie, do 2020, uruchomiony zostanie pierwszy reaktor o mocy elektrycznej 1000 MW, w Phuoc Dinh, na południu prowincji Ninh Thuận.

Rzetelna informacja z witryny (https://www.spegro.pl/pl/prywatny-detektyw-gdansk/) przyda się na każdym kroku. Zatem zachęcamy do przejrzenia naszego nowego tekstu. Znajdziesz go pod podanym linkiem.

Do 2030 Wietnam chciałby zbudować 13 kolejnych reaktorów. Drugi reaktor elektrowni Phuoc Dinh pracowałby od 2012 roku. W 2023 i 2024 uruchomiono by kolejne dwa reaktory tej siłowni. Druga planowana elektrownia (4 reaktory o mocy elektrycznej 1000 MW) planuje się zlokalizować w Vinh Hai w prowincji An Giang. Jej dwa pierwsze reaktory miałby zostać uruchomione w 2021 i 2022 roku. Kolejne dwa - w 2024 i 2025.

Zobacz też

  • Iran: startuje pierwszy reaktor atomowy
  • Chiński reaktor Ling Ao II osiągnął stan krytyczny

Źródła

  • Reactor and fuel take-back for Vietnam - World Nuclear News - 9 września 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
19-11-22 11:08:02