Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić przestrzegając prawa? W takim razie musisz podpisać umowę z najemcą, a później odprowadzić od tego odpowiedni podatek. Czy wiesz jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie posiadasz możliwości?
Istnieje wiele sposobów rozliczenia podatku za najem (przeczytaj więcej na stronie www). Możesz na przykład rozliczyć się na zasadach ogólnych. Robimy to według skali podatkowej, 18 lub 32% dochodu, jeżeli dodajemy przychody z
wynajmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo i kiedy powinniśmy rozważyć tą opcję? Przykładowo wtedy, kiedy sporo gotówki włożymy w wynajmowany dom (zrobiony remont), ponieważ wydatki tego typu możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć dochód. Jeśli wybierzemy ryczał, to musimy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o wybraniu tej formy opodatkowania.
Jakikolwiek pozyskiwany prawnie profit, niezależnie od tego czy jest to zysk z pracy zawodowej, z
renty albo także z emerytury musi zostać uwzględniony w jednorocznym rozliczeniu podatkowym, inaczej w Pit 2016.
Składamy ją naczelnikowi naszego
urzędu skarbowego, jednak nie później niż 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po czasie, gdy osiągnęliśmy pierwszy przychód z wynajęcia mieszania. Możemy też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy dochód z tego tytułu mieliśmy w grudniu. Pilnujmy terminów, bo w innym wypadku spowoduje to utratę możliwości wyboru oraz konieczność odprowadzania podatku według skali. Jeżeli się spóźnimy, to na ryczałt będzie można przejść dopiero w kolejnym roku. Co ważne, przedłożone w obecnym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.