Menu strony

W jaki sposób rozliczać się za wynajem mieszkania? Sprawdź jakie posiadasz możliwości i o czym powinieneś wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić przestrzegając prawa? W takim razie musisz podpisać umowę z najemcą, a później odprowadzić od tego odpowiedni podatek. Czy wiesz jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie posiadasz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia
Istnieje wiele sposobów rozliczenia podatku za najem (przeczytaj więcej na stronie www). Możesz na przykład rozliczyć się na zasadach ogólnych. Robimy to według skali podatkowej, 18 lub 32% dochodu, jeżeli dodajemy przychody z wynajmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo i kiedy powinniśmy rozważyć tą opcję? Przykładowo wtedy, kiedy sporo gotówki włożymy w wynajmowany dom (zrobiony remont), ponieważ wydatki tego typu możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć dochód. Jeśli wybierzemy ryczał, to musimy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o wybraniu tej formy formy do odlewów opodatkowania.

Sprawdź też

Nie zapomnij rozliczyć się z dochodowego podatku (PIT) za bieżący rok

podatek
Jakikolwiek pozyskiwany prawnie zysk, niezależnie od tego czy jest to dochód z pracy zawodowej, z renty bądź także z emerytury musi zostać uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym, czyli w Pit 2016.


Składamy ją naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, jednak nie później niż 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po czasie, gdy osiągnęliśmy pierwszy przychód z wynajęcia mieszania. Możemy też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy dochód z tego tytułu mieliśmy w grudniu. Pilnujmy terminów, bo w innym wypadku spowoduje to utratę możliwości wyboru oraz konieczność odprowadzania podatku według skali. Jeżeli się spóźnimy, to na ryczałt będzie można przejść dopiero w kolejnym roku. Co ważne, przedłożone w obecnym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.

Wnętrze mieszkania
Gdy wynajmowane mieszkanie należy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają prawo wyboru, czy chcą się rozliczać z podatku po równo, czy może jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z partnerów jest przedłożenie oświadczenia, które jednakże musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, najpóźniej do 20 stycznia.

Może to być też data pierwszej wpłaty ryczałtu w przypadku rozpoczęcia najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca następującego po tym, gdy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z wynajęcia mieszkania. Co ważne, takie pismo będzie miało ważność jedynie w danym roku podatkowym, tak więc w kolejnym trzeba je ponowić. Najlepiej liczyć jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (polecana strona
20-10-09 08:06:06