Menu strony

Darowizna bez podatku i zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS - co dobrze wiedzieć?

Darowizna dla rodziny bądź bliskich to coś, na co teraz decyduje się coraz więcej ludzi. Niemniej jednak, aby przekazać darowiznę, trzeba wiedzieć, jak to zrobić oraz jakich przepisów wypada przestrzegać. Wskazane jest też dowiedzieć się, jakim sposobem można przeznaczyć darowiznę bez płacenia podatku. Darowizna bez podatku musi zostać przeprowadzona w zerowej grupie podatkowej, aczkolwiek wypada sprawdzić, czy osoba, jakiej potrzebujemy ofiarować darowiznę, do tej grupy należy.


formularz
Do tej grupy zalicza się między innymi dzieci, małżonka, rodziców albo seniorów - więcej na Decydując się na złożenie darowizny, należy również pomnieć o określonym terminie, w jakim należy to zrobić. Darowizna musi być plus przekazana w odpowiednim urzędzie skarbowym na stosownym formularzu. Można też ofiarować darowiznę na formularzu elektronicznym, co dla wielu osób częstokroć jest znacznie wygodniejszym sposobem. Formularze zus, na jakich można ofiarować darowiznę, to formularz SD-Z2. Zaświadczenie o niezaleganiu zus ręczy, iż w dniu, w którym wydano takie zaświadczenie, płatnik nie zalega z finansowaniem składek do urzędu: zaświadczenie o niezaleganiu zus. Zaświadczenie to może być wydane poprzez dobry organ, jaki ma do tego określone uprawnienia. Stan rozliczenia, który mieści się na zaświadczeniu, jest ustalany na bazie rozlicznych danych, takich jak na przykład formularze wypełnione poprzez płatnika lub także na podwalinie zrobionych wpłat na konto płatnika.

ZUS
Jeżeli ciekawi nas takie zaświadczenie, wniosek o jego wydanie możemy złożyć w wskazanym urzędzie skarbowym, i także przez Sieć. ZUS zwykle wydaje zaświadczenie w czasie do 7 dni od złożenia wniosku. Zaświadczenie to zdoła być zabrane tylko osobiście, przez płatnika, który je składał, na podwalinie dokumentu umacniającego tożsamość. Może to być na przykład dowód osobisty. Zaświadczenie może również odebrać jednostka, jaka została do tego upoważniona poprzez płatnika, na podstawie imiennego oświadczenia - formularze zus.
18-07-11 18:17:02