Menu strony

Wakacje nad morzem - Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście położone jest nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na wakacje nad morzem. Świnoujście to również ważny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Dumą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości około dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m. Plaża stale się poszerza w wyniku cofania się morza, czego efektem są również płytkie kąpieliska. W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia należą do najcieplejszych w Polsce. Warto również podkreślić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam każdego roku otrzymuje certyfikat „błękitnej flagi” co oznacza, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest dobrze zagospodarowane – na plażowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie.

Będziemy zobowiązani za każde komentarze z witryny (https://lemans.pl/cennik/). Są one dla nas ważne, gdyż informują, czy nasze artykuły trafiają do odbiorców oraz jak są postrzegane.

Świnoujski port proponuje również rejsy statkami białej floty.

Świnoujście
Świnoujście urzeka przede wszystkim architekturą typową dla morskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w. położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana promenada to miejsce popularne wśród turystów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r. która dziś funkcjonuje jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny).

Wśród obiektów sakralnych należy wyróżnić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów związanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Wspaniała panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej znajdującej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Ciekawym miejscem jest również Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Świnoujście
Status uzdrowiska Świnoujście uzyskało w wyniku odkrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania odpowiednich urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic więc dziwnego, że Świnoujście bije rekordy jeśli chodzi o rezerwacje na wczasy 2014 - więcej informacji - pod tym adresem.

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikalnymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, m.in. na Półwyspie Przytorskim, z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje również wiele pomników przyrody, głównie stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu warto udać się pieszo lub rowerem do pobliskich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.
Przygotowane przez: Ruszajwpolske.pl
21-03-04 08:04:03