Menu strony

Jak postępować z osobami starszymi dotkniętymi zaburzeniami pamięci?

opiekunka
Demencja i zaburzenia pamięci to jedne z najczęstszych problemów trapiących osoby starsze. Ta poważna choroba wymaga od opiekunek ogromnej wiedzy, a także wyrozumiałości.

O tym jak rozpoznać objawy i jak opiekować się takimi osobami opowiadają doświadczone opiekunki z firmy Promedica24.

Opieka nad osobą starszą u której rozwija się demencja wymaga niezwykłej cierpliwości i zrozumienia. Dla opiekuna jest to nie tyle co wysiłek fizyczny, a test odporności psychicznej. - W takich sytuacjach najważniejszą rzeczą jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Pacjenci z zaburzeniami pamięci często są bardziej absorbujący niż ci obłożnie chorzy, ponieważ wymagają nadzoru nawet w tych czynnościach, które próbują wykonać sami. Opiekun nie może o tym zapominać – mówi pani Żaneta z firmy Promedica24, która od 10 lat pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych.

Gdy pamięć już nie ta
Osoby, które mają do czynienia z ludźmi dotkniętymi przez uporczywe problemy z pamięcią, często zupełnie nie wiedzą jak mają postępować. Seniorzy zamieniają się w małe dzieci, którymi bezustannie trzeba się zajmować, tłumaczyć najprostsze czynności i strzec jak oka w głowie. Jak sprawić, by opieka nad takimi osobami przebiegała prawidłowo? - Warunkiem właściwego postępowania z chorym jest poznanie istoty choroby. Osoby z demencją mają obniżoną sprawność umysłową, co najczęściej przejawia się podczas wykonywania codziennych czynności. Problemy mogą dotyczyć komunikacji z sąsiadami, poruszaniu się po mieście, czy przygotowywaniu posiłków – tłumaczy pani Żaneta, opiekunka z firmy Promedica24.

W bardziej zaawansowanym stadium seniorzy, ze względów bezpieczeństwa, potrzebują nieuCzęsto zdarza się, że pacjent zapomina o gotującej się wodzie w garnku, włączonym żelazku lub nawet próbuje wyjść sam z domu. Opiekunka musi umieć przewidywać takie sytuacje i reagować z wyprzedzeniem (sprawdź: psychoterapeuta we wrocławiu)gować z wyprzedzeniem – dodaje pani Stanisława od 5 lat pracująca dla firmy Promedica24 w Hamburgu.

Jak rozpoznać objawy?
Pierwszym sygnałem, który wskazuje, że u osoby starszej może pojawić się demencja, są pogłębiające się zaburzenia pamięci. Co charakterystyczne, pacjent często wędruje pamięcią do czasów swojej młodości, w niespodziewany sposób kojarzy odległe czasowo sytuacje i ludzi. Jednocześnie ma problem z przypomnieniem sobie najświeższych wydarzeń.

- Opiekowałam się starszym panem, który doskonale pamiętał lata 50. i swoje dzieciństwo, a miał problem z rozpoznaniem własnego syna. To często bolesne dla najbliższych, dlatego powinni oni zapoznać się ze specyfiką choroby i spróbować ją zrozumieć – radzi pani Stanisława, opiekunka z Promedica24.

Masz jeszcze chwilę? Jeśli tak, to namawiamy Cię do następnej strony, na której znajdziesz atrakcyjne wpisy - najedź na link chorobowe w polsce.Utrata pamięci często ma charakter postępujący i może prowadzić do całkowitej utraty tożsamości przez chorego. Tutaj istotną rolę odgrywa doświadczony opiekun, który będzie potrafił odpowiednio zająć się chorym, stworzy mu komfortowe i godne warunki do życia.

Pełna akceptacja
Opiekunka musi pomóc osobie chorej odnajdywać się w codzienności, przekonać go, że otoczenie akceptuje jego stan zdrowia. - Od chorego nie należy wymagać zapamiętywania nowych rzeczy. Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest racjonalizowanie choremu jego zachowań. Najlepsze co można zrobić w takich sytuacjach to nie wdawać się w dyskusje. Udowadnianie swoich racji nie ma sensu, a pacjent poczuje się atakowany – mówi Ewa, opiekunka z firmy Promedica24.

Seniorzy cierpiący na zaburzenia pamięci stanowią coraz większą grupę w szybko starzejących się społeczeństwach europejskich. Warto nauczyć się właściwie diagnozować zmiany osobowości starszych osób i wiedzieć jak postępować z chorymi. Tym bardziej, że żaden pacjent, nawet obłożnie chory, nie wymaga tyle zrozumienia i ciepła jak właśnie ten doświadczający zaburzeń demencyjnych.

***
O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.
W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).
Na podstawie: Promedica24
20-08-08 07:17:10