Na giełdzie prowadzonej w Warszawie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm z polskim kapitałem i posiadających zagraniczny kapitał. To akcje tych firm podlegają obrotowi na giełdzie. Handel na giełdzie ma inny przebieg niż handel w sklepie czy na targu. Ma on charakter wirtualny, kupujący oraz sprzedający nie mogą nawiązać ze sobą kontaktu wzrokowego.

Zlecenia od potencjalnych kupców lub osób , które chcą coś sprzedać wysyłane są drogą elektroniczną. Na giełdzie w w stolicy naszego kraju wszelkie transakcje mogą odbywać się tylko w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.30. Są też dni, kiedy sesji nie ma. Sesje nie są prowadzone między innymi 24 i 25 grudnia oraz 1 stycznia. Transakcje odbywają się za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to uruchomienia przez klienta rachunku inwestycyjnego. Cena, za jaką chce on zakupić akcje konkretnej spółki są wybierane nie przez maklera, ale osobiście przez niego. Makler pełni tylko rolę pośrednika. Na giełdzie inwestować mogą inwestorzy o charakterze indywidualnym, ale również duże oraz małe firmy.
Do dużych spółek, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza się między innymi Alior Bank. Na giełdzie
spółka ta notowana jest od roku 2012. Dwa lata później jej akcje trafiły do WIG 20, który obejmuje najbardziej znaczące spółki spośród notowanych na giełdzie. Już w momencie wejścia na giełdę zainteresowanie zakupem akcji tej włoskiej spółki było dość duże, mimo że kurs Alior, jak na spółkę debiutującą został ustalony naprawdę wysoko - Comparic. Obecnie także ich kurs Alior jest zaskakująco wysoki. Notowania spółki można sprawdzić nie tylko w indeksie WIG 20, ale również indeksie WIG-banki. W indeksie tym notowane są wszystkie spółki , które należą do sektora bankowego. W indeksie tym ujmowanych jest jeszcze czternaście innych spółek tego rodzaju.