Menu strony

Profesja dla ludzi o silnych nerwach, czyli kto i dlaczego może zostać komornikiem

Komornicy nie cieszą się szacunkiem społeczeństwa. Najczęściej są uważani za bezdusznych ludzi, jakie żerują na nieszczęściu innych. Komornik to zawód jak wszystkie. Z tą małą różnicą, że należy być nieskazitelnym. Jakie cechy musi posiadać odpowiedni kandydat na posadę komornika? Przyjrzyjmy się z bliska...


sprawdź go
Komornik to funkcjonariusz publiczny, który blisko pracuje z sądem. Jego podstawowym zadaniem jest egzekucja długów. Ale nie tylko to wchodzi w zakres jego kompetencji. Komornikiem sądowym w Polsce może zostać tylko osoba, posiadająca polskie obywatelstwo. Oprócz tego musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Istotnym elementem jest cieszenie się nieskazitelną opinią. Oznacza to, że kandydat na komornika nie był nigdy karany za jakieś przestępstwo i przestępstwo skarbowe. Mało tego – osoba taka nie może być podejrzany o popełnienie przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowego.

Poza tym powinien być absolwentem wyższych uczelni o kierunku prawniczym na terenie naszego kraju. Ewentualnie, ukończyć studia krajem, ale na uczelni, która jest uznawana na terenie Polski. Bez zarzutu musi być również stan zdrowia kandydata. Niezbędne jest odbycie aplikacji komorniczej i zdanie stosownego egzaminu. Po dopełnieniu wszystkich koniecznych formalności należy odbyć dwuletni staż w charakterze asesora komorniczego. Poza tym kandydat na stanowisko komornika sądowego musi mieć ukończone 26 lat. Pamiętajmy również o tak zwanych umiejętnościach miękkich. Komornik musi być rzetelny, skrupulatny, uczciwy. Musi być przy tym zdystansowany i mieć umiejętność zostawiania spraw zawodowych w... pracy.

Komornik z Wrocławia, Opola, Białegostoku, Kalisza lub innych miejscowości musi mieć się na baczności. Łatwo bowiem może zostać odwołany. Lista przewinień jest bardzo długa. Po pierwsze komornik (komornikolesno.pl/) nie może naruszać przepisów prawa. Często słychać o tym w radiu a także w telewizji. Nim zdecydujemy się na karierę komornika, sprawdźmy skrupulatnie rynek. Żeby mieć prawdziwy ogląd sytuacji, znajdźmy niezbędne informacje w internecie. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „komornik z Wrocławia”.


komornik
Od razu będziemy mogli przejrzeć rynek. Zapoznamy się także z niezbędnymi informacjami. Poznamy strony internetowe obecnie pracujących komorników. Przeczytamy, czym tak naprawdę się zajmują i jaki jest zakres ich obowiązków. Możemy także poczytać interesujące artykuły na temat komorników, specyfiki ich pracy a także kruczków prawnych, które powinniśmy znać. To ważne zanim obierzemy drogę życiową. Wybór zawodu, zwłaszcza tak trudnego to nie jest prosta sprawa. Nie podejmujmy pochopnie tak istotnych decyzji. W efekcie unikniemy późniejszych rozczarowań a także kłopotów. Zawód komornika to ciężki kawałek chleba.
21-03-03 08:38:07