Menu strony

Jesteś pasażerem, lecz czy wiesz, jakie prawa Ci przysługują? Warto o nich wiedzieć, by nie zostać oszukanym

Czy orientujesz się jakie są prawa pasażera w ruchu lotniczym? W zakresie odmowy przyjęcia na pokład lub odwołania lotu? To niezwykle ważne sprawy, bo mogą się zdarzyć każdemu z nas. Warto wiedzieć, jakie prawa nam przysługują, ażeby egzekwować je skutecznie. Regulacja określa, jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy biletu, i nie jest istotne, czy jest to lot rejsowy czy czarterowy. Zastosowania nie mają tu również inne czynniki, takie jak to, czy bilet nabyliśmy bezpośrednio w biurze podróży a może sprzedały nam go linie lotnicze. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?


pasażerowie
Może się zdarzyć, że na pokładzie samolotu nie będzie miejsca dla wszystkich, którzy mają przecież zakupiony bilet. Zdarza się tak, gdyż linie lotnicze idealnie zdają sobie sprawę z tego, iż wielu pasażerów w ostatniej chwili rezygnuje z lotu. I tak, ażeby uniknąć wolnych miejsc na pokładzie, sprzedają więcej niż wymaga tego sytuacja biletów. Jednocześnie, jak do odprawy zgłosi się więcej pasażerów niż jest miejsc w samolocie zaczyna się problem, gdyż przewoźnik oczywiście nie może wpuścić każdego do samolotu.

Przeważnie tego typu problem rozwiązuje się w ten sposób, że osoba, która miała kupiony bilet w gorszej, ekonomiczne klasie będzie przeniesiona do klasy wyższej – biznesowej. W takiej okoliczności nie ma mowy o ewentualnych finansowych uregulowaniach, bo dostajemy lepsze miejsca. Natomiast gdy ktoś nas przenosi z lepszej do niższej klasy, to przysługuje nam, płatne w okresie 7 dni. Może się wydarzyć, że takie przesunięcia między klasami nie będą wystarczające. Co wtedy? Przewoźnik musi wtedy
pasażerowie
wzywać ochotników spośród pasażerów, którzy postanowią zrezygnować z lotu - Fly and I.

To fakt, że dzisiaj posiadamy dostęp do mnóstwa informacji, więc jeśli prezentowana tematyka Cię zaciekawiła oraz chcesz uzyskać podobne wiadomości na podnoszony wątek, to sięgnij po więcej tu.

Takie osoby zyskują prawo do zwrotu ceny biletu.


Niekiedy nie ma ochotników, więc przewoźnik może przeróżnie zachęcać, na przykład proponować różnorodne korzyści. Skoro i to nie będzie działać, to przewoźnik posiada prawo odmówić Ci lotu wbrew Twojej woli. Taka odmowa jednocześnie powoduje, iż masz zapewniony zwrot ceny kupionego biletu, prawo do opieki, a także otrzymujesz odszkodowanie za brak możliwości kontynuowania podróży. Co więcej korzystnie wiedzieć, iż przewoźnik ma obowiązek, ażeby zagwarantować lot w pierwszej kolejności osobom o obniżonej sprawności w chodzeniu czy dzieciom podróżującym bez opieki rodziców. Pamiętajmy więc, że cokolwiek się wydarzy zawsze mamy prawa, o które powinniśmy zabiegać. Być może nigdy się nie zdarzy, że będziemy w tej sytuacji, sprawy spadkowe płock kto wie, więc warto być zabezpieczonym.
21-09-13 07:22:12