Menu strony

Kiedy udać się do kompetentnego notariusza?

Notariusz jest osobą , która sporządza dokumenty na zamówienie i pieczątką urzędową nadaje im moc prawną. Z uwagi na to, że notariusz ma powinność dopilnowania zgodności prawnej stworzonego dokumentu oraz ma on troszczyć się o interesy wszystkich stron których dokument dotyczy, dokumenty stworzone przez takiego specjalistę są dokumentami urzędowymi. Dokumenty sporządzane przez notariusza mają na celu zapobieganie sprawom w sądzie, bądź być zabezpieczeniem interesów. Korzystanie z usług notarialnych jest dobrowolne, jednak przy niektórych typach umów, niezbędne jest potwierdzenie jej przez notariusza.

Akty notarialne
Prawnik
Przykładowym dokumentem wymagającym potwierdzenia przez notariusza jest akt własności, sporządzany między innymi w czasie zakupu działki czy lokalu. Pracownik kancelarii notarialnej (dużo więcej zobaczysz na tej stronie) ma obowiązek dbania o sprawdzenie zgodności poprzedniego aktu własności oraz dokonać odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej. Pracownik ten zajmuje się także potwierdzaniem prawdziwości akt, podpisów oraz sporządzania oświadczeń, które mogą być przydatne w przyszłych latach do starania się praw o własność intelektualną. Z usług notariusza korzysta się często też w trakcie sporządzania testamentu – notariusz dba wtedy o prawidłowość zapisów dokumentu, w celu uniknięcia sporów dotyczących jego treści. Wysokość opłaty notarialnej jest uregulowana odpowiednią ustawą, może być ona stała, bądź zależeć od wartości tworzonej umowy.

Gdzie poszukiwać usług?
Dokumenty
W każdej miejscowości można znaleźć co najmniej parę kancelarii notarialnych. Wysokość cen w każdej z nich jest równa, dlatego warto dokonywać wyboru specjalisty na podstawie komfortu dojazdu do kancelarii. Najbliższą kancelarię notarialną można odszukać wpisując w wyszukiwarkę internetową przykładową frazę, zawierającą nazwę najbliższego miasta. Dla mieszkańców Warszawy taką frazą jest przykładowo „notariusze warszawa” . Wyszukiwarka internetowa pokaże wtedy mapę miejscowości z zaznaczonymi na niej punktami wszystkich biur notarialnych. Decydując się na konkretnego notariusza, warto sprawdzić godziny otwarcia jego biura, oraz zaopatrzyć się w inne przydatne dane, jak np. numer telefonu.
18-06-21 16:13:13