Menu strony

Podatki, płace dla pracowników, obsługa biura – czyli ile wynosi nas utrzymywanie działalności gospodarczej miesięcznie

Każdy, kto planuje założenie własnej działalności gospodarczej powinien pamiętać, że wiąże się ona z określonymi kosztami. Ale współcześnie istnieje sporo możliwości pozwalających na obniżenie tych kosztów. Ile kosztuje nas prowadzenie działalności gospodarczej miesięcznie i w jaki sposób możemy zminimalizować te koszty? To pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, dlatego warto na nie odpowiedzieć.
wynagrodzenie
Najważniejsze koszty prowadzenia firmy dotyczą między innymi odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego oraz składek do ZUS. Poza tym kosztowna jest obsługa prowadzenia firmy i płace dla zatrudnionych pracowników. Te ostatnie nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie ustalone przez rząd. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. zobacz informacje będzie wyższe niż w roku bieżącym i zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest to 1680 zł brutto).

Sprawdź też

Jak wypełnić PIT 37 - niezbędne wskazówki

kalkulator i pieniądze na stole
Uzupełnianie oświadczenia podatkowego może co poniektórym spędzać sen z oczu. Sporo podatników w pierwszym kwartale nowego roku będzie się głowić jak wypełnić PIT 37? To właśnie deklaracja podatku dochodowego od osób fizycznych 37 jest tą zazwyczaj wypełnianą w naszym kraju.


Tak jak już wspomniano, znaczny odsetek kosztów prowadzenia działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne - kontynuuj. Należy jednak pamiętać, że ich wysokość przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności jest niewielka bowiem wynosi mniej niż 500 zł za miesiąc. Składki ZUS dla przedsiębiorców sprawdź mój blog są ponadto odliczane od podatku. Stąd też uiszczając preferencyjną stawkę za ubezpieczenia przez pierwsze 2 lata w wysokości 450 zł de facto koszt, który przyjdzie nam ponieść to około 170 zł na miesiąc, gdyż składki można odliczyć od podstawy podatkowej.


wynagrodzenie
Rzecz jasna, prowadząc firmę musimy się liczyć także z kosztami jej prowadzenia – chodzi zwłaszcza o prowadzenie biura oraz opłaty na obsługę księgową. Jednakże współcześnie mamy możliwość znacznego obniżenia tych kosztów, między innymi przez możliwość „przerzucenia” biznesu do internecie. Możemy przykładowo skorzystać z wirtualnego biura, dzięki czemu nie będziemy musieli wynajmować standardowego biura i płacić za jego comiesięczne utrzymanie. Tak samo można skorzystać z internetowej księgowości, której koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnej księgowości. Możliwości jest zatem sporo, trzeba tylko rozeznać się w nich i zaznajomić się z obowiązującymi obecnie przepisami.
19-10-24 15:19:03