Menu strony

Adwokat a radca prawny

Dziś mnóstwo osób korzysta z pomocy radców prawnych i adwokatów. Niestety również wciąż dużo osób nie ma pojęcia czym różnią się owe dwie profesje.


Nierzadko radcę prawnego traktuje się jako jednostkę, jaka nie bierze uczestnictwa w sądowych postępowaniach.
Dzisiaj natomiast uprawnienia adwokatów i radców prawnych właściwie pokrywają się. radca prawny może prowadzić sprawy majątkowe jak też sprawy ubezpieczeniowe. Radca prawny jest to fach stosunkowo młody. Powstał dopiero w latach 60-tych dwudziestego wieku a na początku miał na celu jedynie obsługę prawną firm i to w zawężonym obszarze. Nie był to wtenczas wolny zawód, zaś radca działał w zaangażowaniu przez firmę. Z upływem lat jednak jego uprawnienia poczęły coraz bardziej przywodzić na myśl te adwokackie. Obszar kwestii, którymi może trudnić się radca prawny ulega bezustannie zwiększeniu.


kancelaria adwokacka


Jest jeszcze jedna różność między radcami prawnymi a adwokatami. Radcowie prawni mogą być zatrudnieni na zasadach umowy o pracę, dlatego panuje czasami pogląd, że jest to fach zarezerwowany dla biznesmenów. Niemniej jednak radcy bardzo często występują przed sądem. Zgodnie z ustawą mogą oni zajmować się też udzielaniem rad prawniczych, sporządzaniem opinii prawnych, opracowywaniem projektów prawnych podobnie jak kancelaria adwokacka. Radca ma możliwość podjąć także trwałą kooperację z firmą na regułach zaangażowania o umowę o pracę.
Wielu z nich jednakże w obecnej chwili stawia na założenie własnej kancelarii, w których obsługują nie jedynie firmy, lecz i osoby fizyczne. Dodatkowo radca , podobnie jak adwokat z wrocławia może być konstytuowany z tzw. urzędu w wypadku wszelakich spraw z obszaru jego obowiązków.
21-01-06 07:50:04