Na pewno pozew oraz odpowiedź na
pozew o separację jesteśmy w stanie napisać samemu. Nie jest to wcale aż tak ciężkie, lecz musimy pamiętać o paru istotnych elementach tego dokumentu.
Po pierwsze, musimy wymienić adres sądu okręgowego, który jest określony w naszej sprawie. Właściwość sądu definiuje się na podstawie miejsca wspólnego zamieszkania małżeństwa. Zasada ta ma jednak zastosowanie tylko w takiej sytuacji, kiedy jedno z nich ciągle tam przebywa. W sytuacji, jak małżeństwo nie posiada adresu wspólnego zamieszkania, to pozew trzeba złożyć do sądu okręgowego, jaki jest odpowiedni dla miejsca zamieszkania pozwanego, a kiedy nie jest to do zorganizowania – do miejsca zamieszkania składającego (czyli powoda) - jak przygotować odpowiedź na pozew.
W dalszej kolejności powinniśmy podać dokładne informacje na temat stron konfliktu (czyli męża oraz żony). Należy podać ich imiona i nazwiska, numery PESEL i adresy. Później przedstawiamy swoje żądania, czyli między innymi domagamy się orzeczenia separacji. Dodatkowo w tym fragmencie pozwu można określić swoje oczekiwania pod kątem alimentów, opieki nad dziećmi, podziału majątku, orzeczenia zwrotu kosztów sprawy. Później opisujemy czemu istnieje potrzeba ustanowienia separacji. W takim momencie trzeba ukazać, iż nastąpił rozpad małżeństwa.
Ciekawe informacje o tym obszarze tematycznym pozyskasz w różnych serwisach, ale znacząca witryna (
https://adwokat-wroclaw.com.pl/) jest tylko jedyna! Sprawdź nas!
Gdy domagamy się uznania winy jednego z małżonków – powinniśmy wskazać jej
dowody. Powinniśmy też ukazać sprawy związane z dziećmi. Należy poinformować sąd czy posiadamy z małżonkiem wspólne dzieci oraz wpisać ich dokładne dane.