Menu strony

Imagine Cup - finały konkursu informatycznego dla studentów

W ciągu dwóch tygodni poznamy zwycięzców konkursu Imagine Cup organizowanego przez firmę Microsoft. Jest to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku jego hasłem przewodnim było: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

Kategorie w których rywalizują studenci to projektowanie oprogramowania (Software Design), projektowanie systemów wbudowanych (Embedded Development), projektowanie gier (Game Design), media cyfrowe (Digital Media) oraz technologie informatyczne (IT Challenge). Co istotne w konkursie oceniany jest nie tylko pomysł (problem) oraz projekt jego rozwiązania ale także sposób zbudowania aplikacji a także szansa biznesowego powodzenia całego przedsięwzięcia.

Konkurs Imagine Cup jest dwuetapowy - najpierw eliminacje krajowe (odbyły się w kwietniu 2011), a następnie finały światowe w Nowym Jorku (8-15 lipca 2011). Polskę reprezentuje zespół CodeRiders z Łodzi. Łodzianie będą rywalizować z drużynami m.in. z Algierii, Australii, Brazylii, Chin, Egiptu, Finlandii, Francji czy Nowej Zelandii – w sumie ponad 140 zespołów z całego świata będzie prezentowało swoje pomysły na rozwiązanie problemów ludzkości.

CodeRiders stworzyli aplikację pod nazwą LifeCircle+, której celem jest szybkie i bezpośrednie kontaktowanie centrów krwiodawstwa z osobami, które mogą w danym momencie oddać krew. Wszystko z wykorzystaniem telefonu komórkowego oraz przy wsparciu portali społecznościowych.

Drużyna CodeRiders została zwerbowana na uczelni przez doktoranta Politechniki Łódzkiej – Marcina Franc. - Pomyślałem, że fajnie byłoby, aby drużyna z Politechniki Łódzkiej wygrała Imagine Cup. Rozwiesiłem plakaty na uczelni z zaproszeniem do udziału w projekcie... i tak oto zebrałem zespół.

Zespół wspólnie wybierał problem jakim chce się zająć. Jak przyznają - ich pomysły ewoluowały przed ostatecznym zdefiniowaniem problemu. Zanim przystąpili jednak do projektowania oprogramowania sprawdzili dokładnie motywy oddawania krwi, oraz porównali to z profilem osób które korzystają z nowych technologii (smartfony, telefony z systemem operacyjnym).

CodeRaiders zaprojektowali i stworzyli aplikację dedykowaną honorowym dawcom krwi! Ich program, pod nazwą LifeCircle+ ma szansę być pierwszym, skutecznie działającym systemem w Polsce, który pozwoli kontaktować się centrom krwiodawstwa z dawcami.

- Głównym zadaniem systemu LifeCircle+ jest zniwelowanie braków krwi w centrach krwiodawstwa, zapewnienie jej odpowiedniej ilości i szybkości dostarczenia w nagłych wypadkach oraz promocją idei krwiodawstwa w najpopularniejszych mediach społecznościowych – mówi Marcin Franc mentor zespołu CodeRaiders.

Projekt zakłada, że dawcy krwi zainstalują na swoich telefonach aplikację, poprzez którą będą mogli być błyskawicznie powiadamiani o brakach krwi i indywidualnie zapraszani do Centrum Krwiodawstwa w sytuacji, gdy to ich krew jest potrzebna. Aby całość była atrakcyjna – możliwa jest integracja informacji zawartych na LifeCircle+ z profilem na portalu społecznościowym (np. Facebook). Aplikacja dodatkowo będzie pozwalała zaznaczyć, czy dana osoba jest aktualnie jest chora, przyjmuje leki czy np.

Masz zamiar poznać dużo detali na ten zajmujący temat? Więc ten tekst doczytaj i sprawdź (https://harmoniasmakow.pl/pl/p/Slodki-sos-chili-TaoTao-175-ml/76) kolejną stronę pod wskazanym linkiem.

wyjechała z kraju – wtedy automatycznie nie będzie otrzymywać alertu z prośbą o oddanie krwi. Podobnie w sytuacji, gdy niedawno oddała krew lub jej składniki (osocze, krwinki), program będzie pamiętać, aby nie wysyłać wtedy informacji o brakach w banku krwi.

- Aplikacja jest gotowa do wdrożenia, jednak nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników. Jedyne ograniczenia obecnie to problemy formalne no i finanse – mówi Marcin. Fundusze są niezbędne na serwery, które będą obsługiwać cały system. CodeRaiders prowadzi rozmowy ze sponsorami, po to aby cały system dla dawców był bezpłatny.
- Dodatkowo planujemy wsparcie dla większości platform komórkowych, co zajmię nam trochę czasu. Ale dzięki temu program będzie mógł być łatwo wdrożony nie tylko na terenie województwa łódzkiego, ale całej Polski a nawet świata – dodaje mentor.

Inne, wybrane programy stworzone w ramach konkursu:
  • Zespół z Wielkiej Brytanii zaproponował aplikację OVE, która ma pomagać łączyć wolontariuszy z organizacjami pozarządowymi, które potrzebują osób do pomocy.
  • Drużyna Walk2Help z Bułgarii zaproponowała rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli ograniczać emisję dwutlenku węgla.
  • Team Nerds Inc z Nigerii stworzyła program dzięki któremu lekarze będą mogli diagnozować pacjentów na odległość – z wykorzystaniem dźwięków, obrazu i nagra wideo przesyłanych w czasie rzeczywistym.
  • Zespół z Indii – Inifiniti Team - wygrało krajowe eliminacje prezentując aplikację dzięki której osoby niewidome uzyskają łatwiejszy dostęp do treści zawartych w internecie
  • Team Hermes z Irlandii zaproponowało program, który monitoruje styl jazdy kierowcy samochodu i przekazuje do kierowcy, jego rodziców lub firmy (np. w przypadku przedstawicieli handlowych) informacje o wszelkich niebezpiecznych zachowaniach na drodze.

Swoją nagrodę w konkursie Imagine Cup mogą przyznać także internauci - głosując na stronie organizatora konkursu. Głosowanie trwa do 11 lipca 2011 roku.

Źródła

  • Microsoft - Imgaine Cup - Imagine Cup - 2011
  • K.M.w ofercie urządzenia górnicze urządzenia górnicze- Rewolucja z Łodzi - Świat Dawcy - lato 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
20-05-14 11:14:03