Menu strony

Renta dożywotnia czy odwrócony kredyt hipoteczny?

Produkty kredytowe dla starszych osób wciąż nie są w naszym kraju powszechne, jednak rynek regularnie wzrasta.


W 2014 r ilość umów parafowanych przez fundusze hipoteczne zrzeszone w KPF sięgnęła pięciuset.
Po częściowej regulacji rynku, w części tyczącej się odwróconego kredytu hipotecznego – branża oczekuje na regulacje w obszarze renty dożywotniej. To 2 analogiczne, jednakże jednocześnie bardzo różne produkty. Istnieją dwie istotne różnice. Jeżeli chodzi o kredyt dla seniora, klient będzie odbierał pieniążki przez określony w umowie okres. W wypadku renty świadczenie otrzymuje się do końca życia. Inną znaczącą różnicą jest chwila przeniesienia własności majątku. Przy hipotece odwróconej klient odbiera świadczenie, jednak dalej jest posiadaczem mieszkania albo domu (więcej o kredytach dla seniorów znajdziesz na W przypadku dożywotniej renty już w chwili sygnowania umowy własność posiadłość przechodzi na fundusze, jednak nestor będzie mieć prawo korzystać z tego domu lub mieszkania. Różnica tycząca się własności jest kluczowa dla przypuszczalnych spadkobierców.


kable


Świadczenie dożywotniej renty, jest skierowane do osób sześćdziesiątego piątego roku życia. Powinni oni mieć prawo własności do nieruchomości. umowa jest nieskomplikowana, polega na przeniesieniu praw własności do nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za świadczenie dożywotniej renty (dla seniorów renta dożywotnia). Seniorzy do tego zwolnieni są z dywidendy od umowy.
Ażeby uzyskać rentę dożywotnią za mieszkanie lub dom, właściciel majątku powinien podpisać stosowną umowę z Funduszem Hipotecznym. Po jej podpisaniu przez seniora, traci on wszystkie prawa do majątku, zaś przyznana zostaje mu renta dożywotnia.
21-11-05 07:20:35