Menu strony

Jakich danych ma prawo żądać zwierzchnik w momencie rekrutacji kandydata do pracy?

Kiedy stawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną do potencjalnego pracodawcy nie zawsze wiemy, jakich dokumentów ma prawo wymagać rekruter. Oprócz typowych danych jak imię czy też wykształcenie, w co poniektórych przypadkach możemy zostać zapytani o informacje dotyczące naszych dzieci czy niekaralności.


W zdecydowanej większości przypadków nie przedstawia to najmniejszego problemu, jednak sądowe poświadczenie tego, że nie byliśmy ani razu sądownie karani, wymaga pójścia do określonego sądu, sporządzenia określonego wniosku i wniesienia opłaty. Niemniej jednak zwierzchnik posiada prawo (bezpłatny dostęp) wymagać takiego poświadczenia jedynie w sytuacji, kiedy wymagają tego odrębne przepisy. Przykładowo są nimi te, które tyczą się m.in. taksówkarzy. korporacja z branży taksówkarskiej ma prawo wymagać od kandydata poświadczenia niekaralności jeśli chodzi o temat przestępstw umyślnych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a również przeciwko zdrowiu, środowisku czy też wiarygodności dokumentów.


Sprawdź też

Obsługa prawna - a więc, różnego rodzaju usługi + pomoc prawna, ukryte w pojedynczym określeniu!

gej
Jak istnieje możliwość pomyśleć ujrzawszy sam tytuł naszego dzisiejszego tekstu, czyli dokładnie "obsłUGa prawna"- od razu pierwszą rzeczą co może przyjść do głowy, bywa widok sali sądowej albo kancelarii, w której rozmawiamy z Adwokatem, czy też inną personą związaną z prawem.


sądownie


Spis takich zawodów jest o wiele dłuższy i zawiera np. detektywa, przewodnika turystycznego czy też urzędnika samorządowego. Z drUGiej strony nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, żeby kandydat sam przedstawił pracodawcy tego typu poświadczenie. To naturalnie może zwiększyć szanse uzyskania konkretnej posady.


Pracodawca jednak nie może przechowywać tego dokumentu bez oddzielnej zgody pracownika. Jest tak dlatego, że wspomniane zaświadczenie posiada tzw. dane wrażliwe, do przechowywania których konieczna jest aprobata osoby, której tego typu informacje dotyczą.
19-04-13 08:40:02