Menu strony

Zastanawiałeś się kiedyś, w jakich naczyniach powinno się pić różne alkohole? Jeżeli nie, to zobacz, czy to odpowiednio robisz

Wbrew pozorom, to z jakich naczyń pijemy jest dość istotne. Niektórzy wiedzą, że kawa spożywana ze szklanki i ta pita z prawdziwej, cienkiej porcelany ma smak zupełnie inny. Identycznie jest z kieliszkami. Alkohol najlepiej smakuje w szkle bardzo cienkim, jasnym - bezbarwnym, najbardziej korzystnie bez dodatkowych ozdób.


ciemne piwo w kuflu
Wiadomo, że są takiego rodzaju napoje wyskokowe, jakie najlepiej smakują ze znanego wszystkim szkła. Tak jest faktycznie z piwem, gdyż kufle do piwa to dość znane i szanowane naczynie, aby smakować złoty trunek. Jednakże z pozostałymi alkoholami jest inaczej, różnorodne szklanki do drinków, kieliszki, pasują do innych alkoholi.

Sprawdź, w jakich naczyniach pić określone alkohole. Do wódki stosuje się kieliszki o pojemności 30-60 mililitrów, na nóżce albo bez niej. Szkło powinniśmy napełnić prawie do końca, tak aby do brzegu (do rąbka) pozostało 3-5 mm. Wódki czyste podajemy w kieliszkach bez nóżki, natomiast w kieliszkach z nóżką - najlepiej czyste, gatunkowe i smakowe. Dodatkowo, wódkę należy serwować zmrożoną. Jeśli nie chcemy trzymać butelki w zamrażarce, można na parę minut przed podaniem alkoholu włożyć do niej kieliszki. Interesujące propozycje znajdziesz tu: blog.

Do win musujących i szampana używamy tak zwanego fletu, czyli smukłego kieliszka, który zwęża się ku górze. Trzymamy go za nóżkę tak, ażeby ręką nie zagrzać alkoholu. Pojemność szkła to 150-180 mililitrów. Trunek nalewamy do 3/4 wysokości szkła. Do czerwonych win potrzebne są nam duże kieliszki o rozmiarze 150-250 mililitrów z krótką nóżką. Czasza kieliszka powinna troszkę zwężać się ku górze. Alkohol lejemy do 3/4 wysokości. Do win białych stosujemy takie same kieliszki, jak do czerwonych, lecz mniejsze. Czasza ma objętość około100 mililitrów Napełniamy nie więcej niż do połowy. Do Martini stosujemy charakterystyczne kieliszki, których czasza mocno rozszerza się ku gorze. Więcej o temacie tutaj: szklanki na drinki.


kieliszki
A jak z pozostałymi napojami wysokoprocentowymi? Do koniaków oraz brendy stosujemy kieliszki, które posiadają pękatą czaszę o wielkości 230 ml. Do kieliszka powinniśmy wlać jedynie 20-40 ml., natomiast do whisky najbardziej dopasowane są szklanki o grubym dnie i objętości 150 -220 mililitrów Do short drinków stosujemy kieliszki o krótkiej nóżce (albo bez niej) o pojemności 150 mililitrów. Napełnione muszą być tak, żeby do krawędzi kieliszka nie było większej ilości niż 5 ml.
19-03-06 07:22:02