Menu strony

Konserwacja, okresowa wymiana, przechowywanie opon. Kluczowe różnice

Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem samochodu i niektóre kwestie z nim powiązane nie są do końca jasne – służymy pomocą. Dziś na pierwszy plan wysuwa się temat opon. Same pojęcia opon zimowych i letnich na pewno są wszystkim raczej znane i wnioskowanie z samej nazwy, kiedy ich używać, też, ale różnica między nimi nie jest już taka logiczna.

ślady opon na śniegu
W ciągu roku zawsze przychodzą 2 takie momentykiedy opony należy zmienić – krótko mówiąc - przed sezonem zimowym i po zimie. Opony zimowe i opony letnie mają kilka istotnych różnic. Niektóre zauważalne nawet przez niewprawionego kierowcę, inne niezupełnie. Zobacz również: ()

Sprawdź też

Czy posiadaliśmy choć raz założone opony Continental?

opona
Trzeba przetestować jak spiszą się opony Continental

Sporo kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla bezpieczeństwa na trasie okazuje się używanie odpowiednich opon.


Przede wszystkim te letnie są gładsze – mają inny rodzaj bieżnika. Opony zimowe muszą mieć bardzo dobrą przyczepność do podłoża, dlatego ich bieżnik jest bardziej „agresywny”, gęściej ponacinany i pokryty lamelkami.

Niniejszy wpis ma fascynujące informacje na prezentowany temat - jeśli chcesz uzyskać większą ilość wpisów, to odwiedź stronę spodnie męskie bojówki duże rozmiary, która przedstawia zbliżone zagadnienia.

Dzięki temu rowki wypełnia śnieg, a to powoduje lepsze trzymanie się śniegu leżącego już na drodze. Opony letnie ślizgają się na śniegu, co może sprzyjać wypadkom spowodowanym utratą przyczepności. Kolejna duża różnica to zachowanie się i elastyczność gumy w różnych warunkach pogodowych. Skład mieszanki, z której wykonane są opony na różne sezony, jest inny, a to sprawia, że opony na ciepłe miesiące po prostu będą sztywnieć przy niskich temperaturach i wpłyną na jakość prowadzenia samochodu. Opony zimowe gwarantują też krótszą drogę hamowania, co jest bardzo ważne na śliskich od wody i rozjeżdżonego lub nie rozjeżdżonego błota pośniegowego.

Kiedy zmieniać i gdzie składować opony, których aktualnie nie używamy? Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni, dobrze jest wyczuć moment przed pierwszym opadem śniegu. Najczęściej sporo kierowców robi to pod koniec października, lecz nie jest to reguła. Z kolei opon zimowych można przestać używać kiedy temperatura w ciągu dnia wynosi 12 stopni, ale jeśli w nocy nadal często są przymrozki, odczekajmy jeszcze trochę czasu. Opony można trzymać u siebie i wybrać na przykład garaż, strych albo piwnicę (byle temperatury nie były za niskie, jeżeli mówimy o oponach letnich), albo za drobną opłatą magazynować je u wulkanizatora, który wymienia nam opony na inne. Autor:
20-11-10 09:24:04