Menu strony

Jak może wyglądać sprawa odpowiedzialności lekarzy za błędy, które popełnią w czasie leczenia, w jaki sposób regulują to przepisy prawne.

Lekarz stawiając diagnozę bierze dużą odpowiedzialność za to, co stanie się później z pacjentem, od jego zaangażowania i rzetelności wielokrotnie będzie zależeć czyjeś życie. Oczywiście nikt nie powinien winić osoby, która dołożyła wszelakich starań, aby się udało wyleczyć, lecz i w tym zawodzie mogą się zdarzyć różnego rodzaju niedociągnięcia i pomyłki.


Czasami będą one rezultatem niedostatecznej wiedzy, ominięcia procedur czy w skrajnym przypadku nawet świadomego działania na szkodę pacjenta. Należy pamiętać jednak, że w takich przypadkach lekarze ponoszą odpowiedzialność cywilną za swoje
zespół chirurgów
błędy, lecz również za błędy innych osób, przykładowo personelu, który się zatrudnia.

Spodobał Ci się taki post? Jeżeli tak, to na pewno sprawi Ci radość informacja, że inny tego rodzaju tekst jest tuż obok. Po prostu zobacz tekst na portalu.

Taka odpowiedzialność regulowana jest licznymi przepisami, między innymi prawem cywilnym, kodeksem karnym czy też ustawą o zawodzie lekarza. Jednak bez względu na prawną podstawę każde zaniedbanie czy popełniony błąd podczas leczenia może mieć swoje konsekwencje, łącznie z koniecznością zrekompensowania poczynionych przez swoje nieodpowiednie działania krzywd pacjentom.

Tę ostatnią kwestię będzie regulować odpowiedzialność cywilna lekarza. Opierając się o regulacje związane z prawem cywilnym chory, jaki w wyniku błędu lekarskiego poniósł jakąś szkodę może wystąpić o odpowiednie odszkodowanie za to.

Zajmujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, to kliknij tutaj, w serwisie wynalazki biotechnologiczne, który tam miejscu znajdziesz, też jest coś interesującego.

Niejednokrotnie będzie to dotyczyć spraw naprawdę poważnych, bo są ludzie, którzy w wyniku nietrafionej diagnozy czy źle wykonanego zabiegu traciły zdrowie, zostawały inwalidami czy nawet umierały. Każda taka sytuacja była zarówno dla pacjenta jak również jego rodziny niezwykle kłopotliwa, więc odszkodowanie mogło choć w części wynagrodzić poniesioną szkodę czy pozwolić rehabilitację albo leczenie.


Odpowiedzialność cywilna jest nieograniczona, więc lekarz będzie odpowiadał całością majątku do kwoty odszkodowania, jakie zostanie zasądzone. W przypadku rażących błędów lekarza, który je popełnia dodatkowo czeka sąd lekarski. W skrajnym przypadku na mocy jego wyroku lekarz dopuszczający się błędów może nawet stracić prawo do dalszego wykonywania swojego zawodu.
20-02-05 14:25:05