Menu strony

Kim jest notariusz a także jakimi sprawami się zajmuje? W jakich sytuacjach jest niezbędny ten rodzaj specjalisty?

Nadchodzi taki dzień, że musimy korzystać z usług notariusza. Nie dzieje się to często, ale jak już trzeba to wiemy, iż mamy konkretną i ważną sprawę do załatwienia, tego typu, gdzie nie ma miejsce na jakieś wpadki, nieścisłości czy pozostałe niespodziewane problemy.

księga notarialna
Notariusz to człowiek, który musi być niezwykle dokładny, skrupulatny w swojej pracy, musi świetnie znać przepisy prawa. To osoba niezawodna, taka, której z pewnością można powierzyć swoją, czasem bardzo skomplikowaną sprawę. Notariusz, w przeszłości określany rejentem, mianowany jest przez ministra sprawiedliwości, upoważniony do tworzenia aktów notarialnych oraz do dokonywania innych czynności notarialnych. Notariusz w zakresie swoich uprawnień funkcjonuje jako osoba zaufania publicznego, czyli przysługuje jej ochrona jak dla funkcjonariusza publicznego. Działania, jakie dokonuje mają charakter dokumentu urzędowego.

Jeżeli myślisz, że informacje w sieci nie są pełne, to przejdź do linku, gdzie znajdziesz dokładne opracowania zagadnień - odsyłacz znajduje się tutaj.

W czasie dokonywanych czynności notariusz jest zobowiązany czuwać nad prawidłowych zabezpieczeniem praw i właściwych interesów stron, a także pozostałych osób, dla których określona sprawa może powodować skutki prawne. Notariusz w systemie prawnym RP posiada ważną rolę, zapobiega bowiem sporom sądowym dzięki zagwarantowaniu pewności i bezpieczeństwa obrotu. Wiele tego typu usług prowadzonych przez kancelarie w różnych miejscowościach, jak przykładowo kancelaria notarialna Dąbrowa Górnicza jest regulowanych poprzez właściwe prawo o notariacie.

książka
Z formalnego więc punktu widzenia możemy przyznać, że notariusze nie wykonają swoich usług, jak adwokaci czy prawnicy, lecz zajmują się czynnościami notarialnymi, tak samo, jak sądy. Notariusz za swoją pracę otrzymuje tak zwaną taksę notarialną, jaka ustalana jest przez ministra specjalnym rozporządzeniem. Uzależniona jest ona od typu czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej. Działalność notariusza określa ustawa z dnia czternastego lutego 1991 roku – Prawo o notariacie. Ustrój notariatu w naszym kraju podobny jest do ustrojów notarialnych w innych krajach prawa łacińskiego, czyli w takich, jakie też jak Polska, wywodzą swoje prawo (ważny link) cywilne z prawa rzymskiego.

Właściwie w każdym, nawet małym mieście odnajdziemy notariusza, choć oczywiście najbardziej pokaźny wybór jest dostępny w większych miastach. W taki sposób najlepiej szukać takich usług w internecie, wpisując wyrażenie przykładowo notariusze Dąbrowa Górnicza Mamy wtedy pewność, iż odnajdziemy lokalnego, właściwego specjalistę, który przeprowadzi dla nas ważną sprawę. Nawet jak nasi znajomi poleca nam jakiegoś specjalistę warto zweryfikować jego umiejętności, poszukując informacji na przykład w internecie. Tak to już jest w tych czasach, że w internecie odnaleźć jesteśmy w stanie niemal wszystko.
19-06-25 10:20:04