Menu strony

Ochrona własności intelektualnej

Słynnemu włoskiemu skrzypkowi i kompozytorowi, Paganiniemu nigdy w życiu nie zdarzało się zostawiać nut na pulpicie, albowiem nie dopuszczał do siebie myśli by ktoś mógł zrobić ich kopię. W chwilach kiedy grał podczas prób kadencję w swoim koncercie orkiestra zahipnotyzowana patrzyła, jak macha palcami, urywał melodię i mówił do obserwatorów: "i tak dalej". Rezygnował z niej podczas prób, aby nikt nie mógł jej skopiować.

Jest to znakomity dowód mówiący o tym, iż własność intelektualna, jej temat, nigdy nie był nam obojętny. I to na początku XIX w, gdy kompozycji Paganiniego nie było możliwości ściągać na mp3... W obecnych czasach również nie każdy wykonawca pokazuje swoje utwory w sieci czy dodaje je na YouTube, aby dowiedział się o nich cały świat. Jeżeli są takowi – ich wybór, ale uszanujmy też wybór tych, którzy nie widzą powodów by ich twórczość była wykorzystywana w taki sposób. Kopiowanie, ściąganie w takich przypadkach jest zwyczajnie wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem wytworu ludzkiego umysłu.
work in office
Wszystko to co wytworzy osoba przy użyciu swego umysłu, a co jest nowatorskie, do tej pory niepospolite, określamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w dużej mierze utwory muzyczne (zaliczając słowa), patenty tudzież znaki towarowe. Skutki ich naruszenia mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, lecz także pieniędzy.


Sprawdź też

Polska kultura współczesna

Sztuka
Sztuka współczesna wcale nie musi być brzydka. Najlepiej poznać różne jej oblicza, aby dobrze ją ocenić. W natłoku działań artystycznych wielu galerii prosto stracić orientację. Karina Marusińska czy jakiś zupełnie inny artysta? Sporo zależy tutaj od personalnych pragnień,jak i od przyzwyczajeń estetycznych odbiorcy, bądź najzwyczajniej od jego gustu. Warto jednak poszerzać zawsze wiedzę o nowych artystach.

Wyobraźmy sobie, że to my jesteśmy po drugiej stronie, i nagle okazało się, że to czego dokonaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy sobie tego życzyli. Na przykład, ogłoszono konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy zatrudnieni na logo właśnie powstającego szamponu. Daliśmy z siebie wszystko i projekt ostatecznie trafił do konkursu. Wygrał, ale zdecydowano następnego dnia, iż po pewnych poprawkach trafi na słoiczek kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Na nasze szczęście logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek ”przeróbki” - muszą uzyskać naszą aprobatę.

Bądźmy tego świadomi, iż wytwór pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją unikatowości oraz sporą doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze wart jest ochrony. Szanujmy więc pracę pracę twórców, wzbudzając ich motywację na dalszy rozwój.
Źródło: https://www.jwp.pl/faq/dlaczego-warto-zarejestrowac-wzor-przemyslowy/
20-02-05 15:11:36