Menu strony

Rynek astronautyczny wzrósł o 40% w 5 lat

W najnowszym raporcie o stanie przemysłu i rynku astronautycznego, "The Space Report 2010: The Authoritative Guide to Global Space Activity", opublikowanego 14 kwietnia przez Space Foundation, czytamy, że wzrósł on o 40% na przestrzeni ostatnich 5 lat. Nie zaszkodził mu nawet kryzys 2008/2010.

Raport został opublikowany w trakcie 26. Narodowego Sympozjum Kosmicznego (National Space Symposium), jakie odbywa się w amerykańskim Colorado Springs.
- widoczne południe kontynentu afrykańskiego i Madagaskar]]
Specjaliści ocenili wartość globalnego rynku kosmicznego w 2009 roku na 261,6 miliarda USD, co ujmuje zarówno wydatki rządowe jak i komercyjne. Oznacza to 40% wzrost w stosunku do wartości wyznaczonej przez Space Foundation 5 lat temu, gdy pierwszy raz wykonała taki raport. Podczas gdy inne gałęzie przemysłu zmagały się z problemami przez ostatnie lata, przemysł - (wycinarki laserowe) kosmiczny rozwijał się i rozszerzał swoje perspektywy, powiedział Elliot Pulham, dyrektor wykonawczy Space Foundation. Dużej mierze to skutek poszerzania oferty produktów i usług przemysłu kosmicznego i postępującej globalizacji.

Raport fundacji wskazuje, że wartość astronautycznych spółek akcyjnych w obrocie publicznym powróciła do wartości z czerwca 2005 w marcu 2010. Raport podkreśla też zmieniającą się współpracę rządów i przedsięwzięć prywatnych, czego wyraźnym przykładem jest wizja działania NASA przedstawiona przez Stany Zjednoczone w lutym 2010. Prywatni przedsiębiorcy skupiają się na urynkowieniu usług i produktów, a działalność agencji rządowych skupia się na innowacjach i badaniach. Co raz więcej krajów komercjalizuje też usługi dla wojska, powierzając prywatnym firmom kierowanie satelitami i zbieranie danych wywiadowczych.

Nowością w tegorocznym raporcie jest dodanie informacji o budżetach krajowych programów kosmicznych Unii Europejskiej, Argentyny, Chile, Nigerii, Hiszpanii i Republiki Południowej Afryki.

Dokument wskazuje też na wzrost ilości startów w kosmos w 2009 roku o 42%, w stosunku do 2005. Ilość ładunków wzrosła o 46%. Z 78 startów odnotowanych w 2009, najwięcej przeprowadziła Rosja (37%), USA (31%), kraje europejskie, głównie za pośrednictwem Arianespace (9%). Z mniejszą częstością latały rakiety chińskiego (8%), rakiety firmy Sea Launch/Land Launch (5%). Ostatnie 4% było udziałem startów japońskich, indyjskich, obu Korei i Iranu.

Raport wskazuje również na rosnącą potrzebę regulacji nowych sfer rynku, takich jak partnerstwo publiczno-prywatne w eksploracji Księżyca, ładunki gościnne, czy loty załogowe.

140 stronicowy raport można zamówić w formie elektronicznej lub drukowanej na stronie .

Linki zewnętrzne

  • Podsumowanie raportu

Źródła

  • Astronautyka: 40% wzrostu w 5 lat - Kosmos na co dzień - 15 kwietnia 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
18-09-14 07:12:03