Menu strony

Wypoczynek w okolicach Warszawy

Rozejrzyjcie się dookoła! Tak można powiedzieć do mieszkańców stolicy, którzy masowo odwiedzają Zakopane i Bałtyk, a omijają urocze Mazowsze. A bez wątpienia jest tam wiele do zobaczenia!
Kawałek na zachód od Warszawy położony jest Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat natury. Włócząc się po tamtejszych leśnych gęstwinach, można podziwiać nietkniętą faunę i florę. Warto zahaczyć o cmentarz w Palmirach, leżących w sercu Puszczy, gdzie w czasie wojny Niemcy zamordowali śmietankę społeczną naszego państwa. Ważnym punktem wycieczki powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscowości narodzin Fryderyka Chopina. Podróżując dalej w kierunku zachodnim, dotrzemy do Płocka. Tu są wyjątkowo cenne zabytki Mazowsza, w tym bazylika, w której leżą Władysław Herman i Bolesława Krzywousty. Poleca się też wycieczkę w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który pięknie wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

W północnych stronach województwa znajduje się parę miejsc wartych zwiedzania. Przede wszystkim Ostrołęka, główny ośrodek kultury kurpiowskiej. Istnieje tu bardzo rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie słynie z gościnności ludności miejscowej.

Odpowiada Ci ten artykuł? Ekstra, ale kliknij jeszcze tutaj - przeczytasz w tamtym miejscu niezwykle użyteczny serwis (http://www.solon.com.pl/), który też będzie dla Ciebie ciekawy.

Region znany jest też z festynów i targów, podczas których podziwia się bliżej kulturę Kurpiów. Niedaleko leżą Opinogóra, goszcząca muzeum Romantyzmu w zabytkowym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, zwany Wenecją Mazowsza.

Poniżej miasta stołecznego jest Radom, miasto wbrew stereotypom ani trochę nie nudne. Do podziwiania jest tu trochę zabytkowych budowli, np. kościół św. Wacława czy ponad tysiącletnie ruiny Grodziska Piotrówka. Wizytując południowe mazowieckie, koniecznie trzeba odwiedzić dworek w Czarnolesie Jana Kochanowskiego i zabytkową Iłżę. W niej cyklicznie organizuje się turnieje rycerskie.

I w końcu wschód. Tu znajdują się Siedlce, z pięknym Pałacem Ogińskich i miłym parkiem miejskim. Zaraz obok trzeba zobaczyć Węgrów, gdzie zaciekawić każdego powinno legendarne lustro Twardowskiego, do zobaczenia na zapleczu kościoła Wniebowzięcia NMP.


Sprawdź też

Trzebnica to uzdrowiskowa atmosfera, przenikająca malowniczym charakterem miasta.

rynek w Gdańsku
Trzebnica to miejsce ciszy i aktywnego relaksu, w pasie urokliwych Wzgórz Trzebnickich. Tutaj odszukają coś dla siebie zarówno pasjonaci duchowej odnowy, spokojnych miejsc i ciszy, jak i aktywnego odpoczynku, bowiem okolice miasta to idealne punkty na wycieczki piesze, rajdy rowerowe. Trzebnica i jej okolice posiada ogromny zasób inwestycyjny, który dynamicznie się rozwija. Rozkwit dotyczy wielu zakresów działania i obszarów życia miejscowej społeczności – sztuki, sportu, gospodarki, kształcenia dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa, infrastruktury drogowej, obszarów wiejskich, komunikacji i wielu innych. Trzebnica ma udokumentowane położenie bioklimatyczne spełniające normy zdrowotne a także, wyróżniki medyczne powietrza.
19-06-07 10:38:32