Chandra ma 10 lat

poczas misji STS-93 dnia 23 lipca 1999 roku]]

Dziesięć lat temu teleskop Chandra został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Columbia poczas misji STS-93 dnia 23 lipca 1999 roku.

Obserwatorium Chandra (ang. Chandra X-ray Observatory, CXO) to teleskop kosmiczny pracujący w zakresie promieni rentgenowskich.
Nosi on imię hinduskiego fizyka pracującego w USA Subrahmanyana Chandrasekhara, który jako pierwszy obliczył maksymalną masę białego karła. W sanskrycie słowo "ćandra" oznacza "Księżyc" lub "jasny".

Początkowo planowano, że teleskop będzie działać 5 lat, ale okres ten wydłużył się dwukrotnie. Chandra bada kosmos w zakresie fal rentgenowskich.

Dzisiaj trudno o porządne i wiarygodne omówienie (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/systemy-wbudowane/projektowanie-elektroniki) w kontekście tej tematyki, ale jeżeli chcesz takie przeczytać, to po prostu wejdź na ten odnośnik.

br>
Poszukujesz ciekawych informacji? To dobrze, ta strona internetowa czyszczenie separatorów tłuszczu na pewno Cię zaciekawi, ponieważ są tam dużo bardzo pożytecznych informacji.

Można ją porównać do Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który jednak działa w innym zakresie długości fali świetlnej.

Podczas 10 letniej pracy obserwatorium wykonało setki tysiący zdjęć obiektów kosmicznych które wysyłają promieniowanie rentgenowskie, w tym pozostałości po wybuchach supernowych, obecność czarnych dziur i wiele innych.

Galeria zdjęćŹródła

  • Encyklopedia Wikipedia
  • PAP, ŁC - Obserwatorium Rentgenowskie Chandra ma 10 lat - - 26 lipca 2009 00:46


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
20-08-08 07:17:06