Menu strony

Otwarcie jakuckiej wikiteki (wikiźródeł)

Komitet Językowy Fundacji Wikimedia ogłosił zgodę na uruchomienie wikiźródeł w języku Jakutów. Jest to drugie z kolei przedsięwzięcie Wikimedia w języku Jakutów - ludzi żyjących w wielkich przestrzeniach Syberii, w dorzeczu jednej z największych rzek świata Leny.

i Federacji Rosyjskiej]]
Jakuci - wyjątkowy tureckojęzyczny naród, któremu w warunkach wiecznej zmarzliny udało się stworzyć produktywną gospodarkę. Długie mroźne zimy zahartowały nie tylko ciało ale i duch narodu. W Jakucji rozkwitła oryginalna twórczość ludowa, ludzie starannie uchronili w swych opowieściach i starożytnym języku wiedzę swoich przodków. Filozoficzny i zarazem elegancki poetycki epos jakucki ołoncho jest obecnie uznany przez UNESCO za arcydzieło światowego dziedzictwa kulturowego.


Bogactwo języka obrazowego powinno w odpowiednim czasie uzyskać nowoczesne formy. Pierwszym językowym przedsięwzięciem jakuckim była wikipedia, która od uruchomienia decyzją Komitetu Językowego w maju 2008 bardzo szybko się rozwija.

Ten proponowany link ma zbliżone dane na omawiany temat. Obowiązkowo zbadaj to teraz, ponieważ zdobyte informacje zupełnie Cię pochłoną.

Drugim przedsięwzięciem jest jakucka wikiteka.

Wikiźródła zasadniczo można uznać za uzupełnienie Wikipedii – ta ostatnia używając suchego, praktycznie naukowego języka faktów wyjaśnia pojęcia, opowiada o zdarzeniach i ludziach, a Wikiźródła są kolekcją oryginalnych tekstów autorskich: literackich, ludowych, naukowych, jak też utworów nie chronionych prawem autorskim, takich jak państwowe normy ustawowe i wykonawcze.

Zatwierdzenie projektu poprzedziła praca aktywistów w inkubatorze w ciągu ostatnich 3 lat. W tym czasie zasób był poszerzany tekstami, zaczęła się tworzyć wokół niego społeczność, uczestnicy której mniej lub bardziej regularne digitalizowali i przesyłali do powszechnego wykorzystania teksty z domeny publicznej. Równolegle było prowadzone tłumaczenie komunikatów silnika Mediawiki na język jakucki. W zasadzie przetłumaczenie podstawowych komunikatów było zakończone w momencie rejestracji wikipedii, ale do rejestracji kolejnego przedsięwzięcia w danym języku wymagany jest znacznie szerszy zakres lokalizacji. Ponadto część tłumaczeń dezaktualizuje się – oprogramowanie i jego pośrednictwo (interfejs) stale jest doskonalone i zmieniane.

"Mówię nowym czasem..." - wolne tłumaczenie pierwszego wersa utworu jakuckiego poety Alampy, który żył na przełomie XIX i XX wieku.

Zainteresowały Cię wątki opublikowane w naszym artykule? Na pewno spodoba Ci się też dodatkowe czytanie (https://gorillacoffee.pl/kategoria/kawa/cascara/). Nie czekaj więc i przejdź do kolejnej strony.

W tym krótkim wierszu Alampa wyraził nadzieję ludzkości na humanizm nadchodzącego nowego wieku, nadzieję będącą wiarą w potęgę postępu. Przekazywanie starożytnego języka współczesnymi środkami – ołoncho i wiki – symbolizuje wieczność rozwoju i trwałość wieczności.

W niedalekiej przyszłości zasób nowej wikiteki zostanie przeniesiony z inkubatora do przestrzeni Wikimedia i wikiteka jakucka na trwałe zostanie wpisana do przestrzeni ogromnej globalnej sieci.

ciekawy fakt Język jakucki jest obecnie spośród języków Federacji Rosyjskiej pierwszym po rosyjskim, posiadającym dwa przedsięwzięcia Wikimedia i właśnie takie: wikipedię i wikitekę. Język tatarski posiada wikipedię, wikisłownik i wikiksiążki.


Na liście dyskusyjnej "Nowości jakuckiej wikipedii" administrator Nikołaj Pawłow napisał:
Nie trzeba dodawać, że znaczenie tego zdarzenia jest nie do przecenienia.

Po pierwsze, wikiteka to poważne źródło informacji, gdyż jej zasady gwarantują pewność, iż jej zasoby zostały zweryfikowane przez czas i społeczeństwo.

Po drugie, jest stabilna, gdyż ma wsparcie ze środków dużej fundacji cieszącej się zaufaniem milionów ludzi z całego świata.

Po trzecie, istnienie wikiteki w danym języku samo przez się jest znaczącym czynnikiem świadczącym o aktywności społeczności językowej, o tym, że pojęła ona możliwości nowoczesnych technologii, co jest gwarantem tego, że młodzież będzie znać i szanować swą ojczystą mowę.

I jeszcze jedna ciekawa uwaga – wiadomość o akceptacji wikiteki nadeszła dokładnie 13 lutego – w Dzień Języka Ojczystego i Literatury, obchodzonego w Jakucji już od 16 lat.


Źródła

[/NOENTER

ru: Фонд_Викимедиа_одобрил_викитеку_на_якутском_языке

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
21-11-17 07:01:08