Menu strony

Czasami dobry pracownik też musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, ale trzeba robić to jawnie

Nikt z nas nie lubi być obserwowany. Większość ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień natomiast wciąż jesteśmy obserwowani i sami zresztą to robimy. Wystarczy wyjść w miasto, wszyscy na siebie spoglądają, z zaciekawieniem albo bez, lecz jednak definiujemy daną osobę po ubraniu lub zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem się pojawia, kiedy monitoring jest w miejscu pracy. Wiele osób głośno się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada tego typu prawo, jednak musi o tym fakcie dać znać swoim pracownikom.


pracownicy
Nie może zrobić tak, że szef sobie podpatruje swoich podwładnych, czyniąc to na różne sposoby, a jednocześnie nie powiadomi o tym pracownikowi. To jawne złamanie prawa. Jeżeli zdecyduje się natomiast na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a ponadto musi powiedzieć, jakiego typu sposoby obserwacji zastosuje, czy na przykład będzie to obraz lub dźwięk. Nagrania z monitoringu mogą być zachowane tylko przez określony czas, nie mogą być przetrzymywane na stałe.

Nie mogą także być – co wydaje się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu aniżeli w sytuacji, kiedy zajdzie tego typu potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być także stosowany w celu sprawdzania poczty służbowej, o tym pracownicy także muszą zostać poinformowani. Mało tego, jeżeli rzeczywiście planujemy monitoring w naszej firmie musimy dobrze zdefiniować dlaczego. Czy borykamy się z przeciekiem ważnych służbowych informacji, kradzieżą czy słabą dyscypliną swoich podwładnych (dajmy na to
pracownicy
przesadnie długie przerwy). Istnieją różne przyczyny, te błahe jak i bardziej poważne, lecz o wszystkich musimy powiadomić nasz zespól.

Oczywistym jest, iż monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę lub przebieralnię. Dla pracodawcy także jest istotne, żeby od swego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, iż wie on o istniejącym monitoringu. W razie kłopotów czy jakiegoś zamieszania brak takiej zgody może powodować problemy, które najczęściej rozwiązuje się w sądzie.

Jeśli interesuje Cię prezentowany tekst oraz masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten wątek, to na pewno oryginalny tekst (http://www.raczynski-kancelaria.pl/wspolpraca-rzetelnosc) okaże się tutaj bardzo pomocny.

Dla dobra podwładnych oraz pracodawcy lepiej więc zawierać tego typu umowy na początku pracy, żeby w przyszłości nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. To niezwykle istotne, nie powinniśmy o tym zapominać, bo może nam to kiedyś zaszkodzić.
21-02-28 07:26:09