Menu strony

W jaki sposób odpowiednio zarządzać odpadami w domu?

Ograniczenie odpadów wytwarzanych przez nas codziennie może mieć niemały wpływ na nasz styl życia, a dodatkowo na ochronę środowiska na naszej planecie. Wbrew pozorom nie potrzeba dużo, żeby systematycznie segregować śmieci w naszych mieszkaniach czy domach. Należy dowiedzieć się, jak postępować ekologicznie, a poza tym skutecznie oszczędzać energię, wodę i pieniądze.


Gospodarowanie odpadami wcale nie jest tak skomplikowane i wymagające czasu jak niejednokrotnie sądzimy. W gruncie rzeczy potrzeba jedynie trochę szczerych chęci. Musimy zgromadzić także nieco wiedzy na temat tego, co powinniśmy robić z odpadami organicznymi, gdzie natomiast wyrzucać znacznie bardziej groźne dla środowiska odpady przemysłowe.
śmieciarka

Należy rozpocząć od tego, iż powinniśmy się starać nie wyrzucać pożywienia. Zakupujmy i gotujmy jedynie tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Pozostałości z obiadu natomiast możemy przechowywać na kolejny dzień. Jeżeli jesteśmy w restauracji i nie uda nam się zjeść wszystkiego, także powinniśmy poprosić o to, aby zapakowano nam jedzenie w specjalną torebkę.

Zamiast baterii jednorazowych powinniśmy kupować specjalne akumulatory. Są one zdecydowanie wydajniejsze, a co najistotniejsze - o wiele bardziej korzystne dla przyrody. W typowych jednorazowych bateriach znajduje się wiele szkodliwych elementów, które dostają się do gleby i wód gruntowych. Wyrzucone na wysypisku mogą zatruć ludzi i zwierzęta. Jeśli zatem posiadamy tego typu śmieci, powinniśmy wyrzucać je do wyznaczonych koszy do gromadzenia starych baterii, które są znacznie częściej ustawiane nawet w zwykłych supermarketach.

1 2