Menu strony

Jakie innowacje pojawiły się w kwestii wystawiania rachunków przez biznesy zwolnione z VAT-u ?

Od dłuższego czasu panuje na świecie kryzys gospodarczy. Wiele firm przestało istnieć, masy trafiły na bruk. Wydaje się, że najwięcej na kryzysie ucierpieli pracownicy etatowi i drobni przedsiębiorcy. Jakby problemów było mało, to jeszcze nasz rząd zastosował zmiany w formie wystawiania rachunków przez biznesmenów , którzy nie muszą płacić VAT-u. Co zmieni w funkcjonowaniu firm ta ustawa?

Do tej pory sytuacja była prosta. Firmy, które posiadają usługi zwolnione z VAT, wydawały rachunki. Właściwie miały obowiązek wystawić rachunek każdemu, kto jego zażądał. Żądać mógł właściwie do końca roku. Było to stare i sprawdzone rozwiązanie, które ułatwiało funkcjonowanie małym przedsiębiorcom. Tymczasem zasady wystawiania faktur przez przedsiębiorców zobowiązanych do płacenia podatku VAT (zobacz wzór wypowiedzenia z pracy) były całkowicie inne.
scrubble ułożone w słowo tax
Musieli oni wystawić fakturę każdemu przedsiębiorstwu i osobie, która jej zażądała. Przedsiębiorstwa zwolnione z podatek VAT również mogły alternatywnie wydać fakturę VAT pod warunkiem, że złożyły formularz VAT-R. Obecnie problem rachunek a faktura ponownie powrócił. Nowa ustawa praktycznie zlikwidowała tradycyjny rachunek. Jedynie osoby prywatne mogą go wystawiać, jeśli pracowały w oparciu o umowę o dzieło lub [kancelaria adwokacka łukasza sołtysa] zlecenie. Właściciele firm muszą wystawiać faktury VAT. Nie jest jednak tak źle, jak się pierwotnie wydawało, bo pojawiło się także rozporządzenie, które odnosi się do faktur potwierdzających sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Otóż te nowe faktury mają ograniczoną ilość elementów, co czyni je podobnymi do rachunków. Jeśli rachunki wystawiane przez przedsiębiorstwa zwolnione z podatku VAT mają te określone elementy, to właściwie mogą pozostać bez zmian, ponieważ może pozostać taka sama forma dokumentu sprzedażowego.


Sprawdź też

Jak zainwestować na giełdzie żeby zarobić a nie stracić?

notowania giełdowe
Inwestowanie i granie na giełdzie cieszy się teraz ogromną popularnością. Prawdą jest to, iż na giełdzie wolno istotnie multum zarobić, wizja ta na pewno jest niesłychanie zachęcająca. Aczkolwiek prócz sporych zysków zdołają nas też spotkać wysokie straty, wobec tego wskazane jest dowiedzieć się, jak inwestować na giełdzie, aby zarobić a nie stracić.

Nie ma obowiązku zamieszczania na dokumencie informacji, że jest fakturą VAT. Jeśli rachunek spełnia wytyczne, to nie ma przeszkód, aby nadal widniała na nim nazwa „Rachunek”. Zmiany dotyczą tego, że faktura powinna być wystawiona na żądanie klienta w zakresie czasowym do 3 miesięcy od końca miesiąca w którym dokonano sprzedaży usługi lub towaru. Wcześniej był trochę inny termin. Oprócz tego faktury podlegają wielu wytycznym, które nie obejmowały rachunków. I poprawia się je inaczej.
20-04-11 07:16:05