Menu strony

Jak wykorzystywane są odlewy?

Czy myśleliście kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i gdzie tak naprawdę używane są różnego formatu odlewy? Prawdopodobnie nie. Jest to odnoga produkcji przemysłowej, o której nie słychać specjalnie często. W skutek tego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego buduje się stosując odlewy.

Odlewy

W odlewnictwie wykorzystuje się teraz już bardzo wiele różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal do płynnej postaci i to pozwala na robienie odlewów. W zależności od procesu technologicznego możemy wyróżnić przykładowo odlewy ciśnieniowe. Metal wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

W wielu zakładach stosuje się ostatnio odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce dokładna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można produkować daną część na skalę masową.

Często po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Następnie tę temperaturę powinno się przez określony czas utrzymać, a po tym element powoli ochłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy do czegoś innego. Na przykład może zwiększyć twardość fragmentu przed dalszą obróbką.

Przydaje się czasem zainteresować się mniej popularnymi gałęziami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz prawdopodobnie z chęcią dowie się do czego mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w drzwiach (strona z przydatnymi informacjami). Metal - wizytówka RATHGEBER Sp zoo kliknij bramkowy wykrywacz metali
Na podstawie: Alwro S. A.
18-07-12 10:40:05