Menu strony

Dożynki 2012 w Polsce

- udekorowany snop zboża w trakcie święta plonów. Chram Mazowiecki RKP (2009)]]
W okresie przypadającym na równonoc jesienną, tradycyjnie w różnych rejonach Polski, przeprowadzane bedą obchody tzw. Dożynek, święta wywodzącego się z jednego z największych, etnicznych świąt słowiańskich - Plonów.

Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zazwyczaj zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Niektóre z tegorocznych obchodów

Dożynki rodzimowiercze

 • 22.09.2012 Nowa Wieś k/Pruszkowa - Mazowieckie Święto Plonów organizowane przez Rodzimy Kościół Polski; tradycyjne obchody na łonie natury, pełne pierwotnej magii i przesiąknięte obecnością etnicznych, słowiańskich bóstw;
 • 22.09.2012 Długołęka - Święto Plonów 2011 organizowane przez wspólnotę rodzimowierców śląskich Watra;
 • 22.09.2012 Warszawa, Gród Wikingów - Warownia Jomsborg w Warszawie - Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy Słowiańska Wiara zaprasza na Święto Plonów.
 • 22.09.2012 Szczecin, Las Arkoński - Święto Plonów organizowane przez Szczeciński Okręg ZW Rodzima Wiara.

Obchody o charakterze odtwórczym i folklorystycznym

 • 15.09.2012 Sopot, grodzisko - Święto Plonów - Festyn Historyczny organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
 • 22.09.2012 Odry, rezerwat "Kręgi Kamienne" - lokalna Grupa Działania „Sandry Brdy” oraz Nadleśnictwo Czersk i rezerwat „Kręgi Kamienne” w Odrach zapraszają w sobotę wszystkich poszukiwaczy przygód i miłośników historii na VI Festyn Gocki „Równonoc jesienna”..

Dożynki wojewódzkie i gminne

 • 22.09.2012 Górki - Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Kamieńskiej "AKTYWNE WIEŚ-NIAKI" podjęło się organizacji prawdziwych, tradycyjnych dożynek gminnych;
 • 22.09.2012 Orle - dożynki gminne;
 • 23.09.2012 Łobez - Dożynki Powiatowo-Gminne;
 • 23.09.

  Nie jesteś pewien co do tamtego problemu? Najlepiej sprawdź informacje dostępne właśnie na tej stronie. Wszystko było dogłębnie wyjaśnione.

  012 Nowy Staw - Starosta Powiatu Malborskiego oraz Burmistrz Nowego Stawu serdecznie zapraszają na DOŻYNKI POWIATOWE, które odbędą się na placu koncertowym przy ul. Bema 7;
 • 23.09.2012 Piotrków Trybunalski, lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, ul.

  Zaciekawiły Cię informacje, które tutaj przeczytałeś w powyższym materiale? Jeśli tak, to ponadto zweryfikuj ofertę u źródła (https://akademiaruchu.com.pl/zajecia-jogi/aerial-yoga/), a stwierdzisz, że wszystkie materiały są autentyczne.

  Przemysłowa - po ponad 30 latach od dożynek centralnych w 1979 roku, starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała wraz z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem zapraszają na Dożynki Wojewódzkie;


Wiesz o jeszcze innych, tegorocznych obchodach? Dodaj je tutaj, stosując właściwą kategorię i zachowując chronologię dat.

Zobacz też

 • Obchody "Święta Plonów" w 2011 roku

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
19-10-08 07:06:15